Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Harminc éve büntette meg az Egyesült Államok Líbiát

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. április 15. 19:42

Pontosan harminc évvel ezelőtt, 1986. április 15-én indult az El dorado canyon hadművelet, amely során az Egyesült Államok közel 60 tonnányi bombát dobott le Líbiára.

1986 április 10-én bomba robbant egy nyugat-berlini szórakozóhelyen, a La Belle nevű diszkóban. Az egyik asztal alá erősített pokolgép három embert – köztük két amerikai katonát – megölt és több százat megsebesített. Pontosan tíz nappal később Ronald Reagan, az Egyesült Államok akkori elnöke parancsot adott több líbiai célpont bombázására. Líbia és főleg vezetője, Moammer Kadhafi már régóta fenyegetést jelentett nem csak az USA, de az egész nyugati világ biztonságára: több, az európai nagyvárosokban végrehajtott merényletet támogatott, terrorista szervezeteket finanszírozott és atomhatalmi státuszra törekedett. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor a berlini robbantásról kiderült, egy líbiai ügynök helyezte el a bombát a diszkóban.

1596012007

Ronald Reagan április 14-én parancsot adott a líbiai célpontok bombázására, amit a légierő, a tengerészet és a tengerészgyalogság közös, az „Operation El Dorado Canyon" elnevezésű hadműveletben hajtott végre. Április 15-én mintegy 200 harci repülőgép, köztük 18 F-111F típusú vadászbombázó szállt fel nagy-britanniai légi támaszpontokról és kezdte bombázni a főként Tripoliban és Bengáziban lévő célpontokat, katonai repülőtereket, támaszpontokat és barakkokat. Összesen mintegy 60 tonnányi bombát dobtak le. Néhol elvétették a célt így civil áldozatok is szerepeltek a veszteséglistákon, sőt majdnem eltalálták a Tripoliban lévő francia nagykövetséget is. Az ügy azért volt kínos, mert az európai hatalmak jó része nem támogatta a támadást, sőt azt is megtiltották, hogy az amerikaiak használják a légterüket.

Az akció után hivatalosan 40 líbiai áldozatról érkezett jelentés, köztük egy kislányról, aki Kadhafi lánya volt. Az amerikaiak egyetlen gépet vesztettek a két pilótával együtt, amit az egyik líbiai katonai bázisról lőttek le.

Az akció után Kadhafi bejelentette, hogy népe győzedelmeskedett az amerikai agresszor felett, de jelezte, hogy addig nem hajlandó tárgyalni az Egyesült Államokkal, amíg Reagan az elnöki székben ül. Utalt arra is, hogy az USA nem Líbia, hanem személyesen őt és családját támadta, majd részleteket közölt arról, hogy miként kellett elmenekülniük az elnöki rezidenciáról. A líbiaiak a biztonság kedvéért azért kilőttek két Scud rakétát egy olaszországi amerikai bázisra, de elvétették a célt, így a rakéták a tengerben landoltak. Az akciónak egyébként nem sok hozadéka volt, hiszen a líbiai terrorakciók még évekig folytatódtak.

1596012007