Keleti harctér főbb eseményei
Szöveg: honvedelem.hu | 2017. január 23. 17:32Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.
A Népszava beszámol a keleti harctér eseményeiről is. „Az oroszok smorgoni támadását visszaverték; számtalan orosz halott. — Moldva nyugati oldalán is folytatják az oroszok és románok a tömegtámadásaikat; egy hegykupot elfoglaltak. — Braila és Galac között nagy orosz erők támadtak; a törökök elvesztették Vadenit."
A német nagy főhadiszállás hivatalos jelentése is olvasható a Népszavában: „Lipót bajor herceg vezértábornagy harcvonala: A heves tüzérségi tüzet délután orosz támadások követték a Smorgontól délre levő állásaink ellen, amelyeket visszavertünk. A keskeny arcvonalon benyomult ellenséget visszavetettük. Az állást teljes egészében tartjuk. Számtalan orosz halott borítja a támadás területét Az éj folyamán több ponton vonalaink ellen előnyomuló földerítő osztagokat és portyázó különítményeket utasítottunk vissza."
„A keleti Kárpátokban német vadászok csoportjai az Aranyos-Besztercétől északra, a Komanon, több oroszt és egy géppuskát hoztak be az ellenséges árkokból. A Kasinu- és a Susita-völgy között az oroszok és románok az utolsó harcokban elragadott magaslati állások ellen nagy tömegekkel elkeseredetten folytatták támadásaikat. Az egyik kupon sikerült lábukat megvetniük. Valamennyi többi ponton nagy veszteségük mellett véresen visszavertük őket" – tudósít a lap József főherceg vezérezredes harcvonaláról.
Mackensen vezér tábornagy hadcsoportjáról is szót ejt a napilap: „A Braila és Galac között elterülő mocsaras lapályon előretolt török őrségek Vadeninél tulnyomó ellenséges erők elől visszavonultak a fő biztósitó vonalba. La Burtea ellen előnyomuló orosz osztagokat tüzérségi tűzzel megállásra kényszeritettünk."
A Népszava beszámol egy elsüllyedt japán hajóról. „A Frankfurter Zeitung jelenti Tokióból: A „Tsukuba" páncélos cirkálón robbanás folytán heves tüzveszedelem támadt. A hajóról 400 ember eltűnt."
(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)