Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kerékpártúra a mohácsi csata hőseiért

Szöveg: Antal Ferenc |  2017. augusztus 13. 20:02

Második alkalommal indul útjára a mohácsi csata évfordulója alkalmából szervezett Mohácsi Kerékpáros Zarándoklat augusztus 25-én. A Honvéd Kulturális Egyesület és a Duna-Dráva Nemzeti Park közös szervezésében megvalósult kerékpáros rendezvény fővédnöke dr. Simicskó István honvédelmi miniszter.

A hagyományteremtő céllal indult kerékpártúra tavalyi tapasztalatait összegezve Dr. Négyesi Lajos alezredes, a program szervezője elmondta: a zarándoklat által érintett települések hozzáállása nagyon pozitív volt, folyamatos volt a helyi sajtó és média érdeklődése is. A zarándoklat sikeréhez nagymértékben hozzájárult az érintett önkormányzatok támogatása, főként azokon a településeken, ahol a túrázók éjszakáztak. „A csata ötszázadik évfordulójáig hátralévő kilenc évet tekintve megfogadtuk, hogy évente megcsináljuk a túrát. Emellett szeretnénk elérni azt is, hogy ebből a kezdeményezésből egy katonai zarándoklat is kialakuljon, ezért felvettük a kapcsolatot a Katolikus Tábori Püspökséggel. Idén már kibővülünk egy lovascsapattal is, jövőre pedig szeretnénk gyalogos zarándoklatot is indítani, tehát van ebben fejlődési lehetőség" – mondta Négyesi Lajos.

A tavalyi út során a résztvevők felkeresték azokat az emléktáblákat, amelyeket 1926 és 1928 között a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kezdeményezésére állítottak azok a települések, ahol II. Lajos serege egykor táborozott. „Voltak települések, ahol a helyiek ugyan tudták, hogy van náluk emléktábla, de azt nem, hogy miért van ott. Mi pedig mindenhol felhívtuk rá a figyelmet, hogy ez nem egy egyedi tábla, hanem összesen tíz emléktábla van végig a királyi sereg útvonala mentén. A települések számára is ez egyfajta feladat az elkövetkezendő kilenc évre – a mohácsi csata 500. évfordulójára – hogy teremtsenek egymással kapcsolatot, és kezdjen el élni ez a zarándokút. A mohácsi csata ugyanis nemcsak Mohácsról és Sátorhelyről szól, hanem az egész Duna-vonalról."

1596037241

Azokon a helyeken, ahol jelenleg nincs emléktábla – Budapest, Szent Gellért lépcső, Adony, Paks -, a túrázók felhívták az érintett települések vezetőségének figyelmét, így az utókornak ez az adóssága is hamarosan a helyére kerül. Dr. Négyesi Lajos a hagyományápolás mellett a mohácsi zarándoklatban komoly diplomáciai lehetőséget is lát, hiszen az 1526-os mohácsi csatában nemcsak magyarok, hanem csehek, lengyelek, németek, horvátok, szálltak szembe a törökökkel, így a környező országokkal közösen egy nemzetközi katonai zarándoklatot is lehetne szervezni.

A kerékpáros zarándoklat augusztus 25-én 12.30-kor indul Érdről, és augusztus 29-én érkezik a Mohácsi Emlékhelyre, ahol részt vesznek a megemlékezésen. Az út során átlagosan napi 60 kilométeres utat tesznek meg. Aki kedvet érez a részvételre, dr. Négyesi Lajostól kaphat bővebb felvilágosítást, a 06-30-433-2624-es telefonszámon vagy a [email protected] e-mail címen.