Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Királyi születésnap a Városháza parkban

Szöveg: Dr. Tóth Gergely százados |  2018. augusztus 24. 18:01

Augusztus 17-én a Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandár hagyományőrzői megemlékeztek Boldog IV. Károly király születésnapjáról, az uralkodó Városháza parkban álló szobránál.

1599192044
A rendezvény szónoka, Irsay-Nagy Dénes hagyományőrző főhadnagy beszédében kiemelte, hogy pontosan száz évvel ezelőtt volt az utolsó alkalom, amikor Magyarország királyi születésnapot ünnepelt. Monarchista berendezkedésű országokban ma is szokás az uralkodó valódi vagy hivatalos születésnapját állami keretek között megünnepelni, és nem volt ez másként a Magyar Királyságban sem.

1599192045
1887-ben Károly Ferenc József főherceg, a későbbi király születésekor, illetve gyermekkorában még semmi sem utalt a később rá váró feladatokra – születésekor még élt Rudolf trónörökös, és Ferenc Ferdinánd főherceg is csak 1900-ban kötött morganatikus házasságot. Károly ekkor 13 éves volt, ettől kezdve irányult személyére némileg több figyelem. Ezt megelőzően gyermekéveit előbb Sopronban, később pedig Bécsben töltötte, és a bécsi bencések gimnáziumában végezte középiskolai tanulmányait, majd pedig katonai és jogi tanulmányokkal foglalkozott. 1903-ban lett hadnagy, és a világháború kitöréséig a közös hadsereg különféle ezredeiben szolgálva, alezredesi rangig emelkedett. Mivel trónörökössé válása után is folyamatosan katonai ügyekkel foglalkozott, sokat kilátogatva a különböző frontokra, és uralkodóként megtartotta magának hadai főparancsnokságát, így élete mintegy felét, tizenöt évet katonaként töltött, ebből öt évet az emberiség addigi legnagyobb háborújában.

1599192045
A család képviseletében jelen lévő Habsburg-Lotaringiai György főherceg, nagykövet válaszában kiemelte, hogy nagyapja, Károly király katonaként pontosan ismerte a háború szörnyűségeit, és trónra kerülve ezért igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy a vérontás befejeződjön. A történelem által többszörösen szétszaggatott Közép-Európának most, 100 évvel a történtek után, végre meg kell találnia az egységet, hogy a múlt konfliktusait maga mögött tudhassa.

A beszédek után koszorúzás következett, a Honvédelmi Minisztérium koszorúját dr. Papp Ferenc ezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatokat Koordináló Főosztály vezetője helyezte el.

Fotó: Babák Balázs, Hohol István