Megtalálták a Három királyság egyik harcosának sírját
Szöveg: honvedelem.hu / mult-kor.hu | 2012. július 20. 20:311800 évvel ezelőtt, amikor Kína három részre szakadt, egy katonát helyeztek végső nyugalomra Hsziangjangban. Sírja megtalálásának és feltárásának jelentőségét növeli, hogy a harcos a három királyság egyik hadurának hadseregét vezette.
Kína három részre szakad
Az utolsó Han császár bukása után Kína három királyságra szakadt: az északi Vejre, a délkeleti Vura és a mai Szecsuan tartomány területét uraló Sura. A három királyság évtizedeken át véres háborút vívott egymással, míg végül 263-ban Vej legyőzte Sut, 280-ban pedig Vut. 265-ben Vej államban az egyik hadvezér megdöntötte az uralkodót és új dinasztiát alapított, így az ország újbóli egyesítése már nem Vej, hanem Csin néven történt.
A titokzatos parancsnok
Ebben az időben temették el azt a 45 év körüli férfit, akinek síremlékét nemrég találták meg kínai archeológusok Hsziangjangban. A feltárás 2008-ben vette kezdetét, de az eredményekről csak a Chinese Archaeology legújabb számában számoltak be a szakemberek.
A férfi mellett aludta örök álmát felesége is, de hogy kik voltak ők pontosan, arról a kínai szakemberek nem sok biztosat tudnak. Annyi bizonyos, hogy a harcos – akit feleségével együtt fakoporsóban temettek el – parancsnok lehetett, s Cao Cao, vagy fia, Cao Pi alatt szolgált.
A gazdag sírmellék egyik legnagyobb felfedezése egy bronzból készült életnagyságú lószobor volt, a legnagyobb, amit valaha Kínában találtak: pontosan 163 centiméter hosszú és 163 centiméter magas.
A sírban rengeteg leletet tártak fel, köztük arany- és ezüsttálakat, kristály- és achátgyöngyöket, arany karpereceket. De ki kell emelni a malacformájú jádeszobrot vagy azt a fenevadatat, amelynek szerepe a sír „őrzése" lehetett. A parancsnok rendesen meggyőződhetett róla, hogy megfelelő módon készítették fel a túlvilágra; a kínai harcos mellé bronz- és vaskardot illetve számszeríjat temettek, amely leletek az eltelt 1800 év ellenére is kiváló állapotban maradtak fenn.