Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Párizst továbbra is ágyúzzák

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. április 2. 16:40

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

1599184451
„Hatodik napja tart a franciaországi nagy csata, amelyet a németek kezdtek meg az Arras és La Fere között lévő 80 kilométeres frontszakaszon. Hatodik napja tart a német offenziva és idáig még semmit sem veszitett lendületéből. A német csapatok a helységeknek ismét egész sorát foglalták el és csaknem teljesen birtokukban van az a terület, amelyet annakidején föladtak. Bihucourt, Briefvillers, Grévillers, Courcelette, Poziéres, Biaches, Barleux … csupa olyan helységnevek, amelyeket az 1916. évi őszi Somme-csatából ismerünk. (…) Parisnak messzehordó ágyukkal való bombázása egyre tart. A németeknek ezt a közlését francia részről is megerősitik ismét. A „csodaágyukról" a legkülönfélébb találgatások és legendák keringnek, ugy a lapokban, mint a közönség körében. Bizonyosat azonban senki sem tud, a szövetséges hadvezetőket kivéve, akik persze nem nyilatkoznak" – írja a Népszava.

„Az offenziva kezdete óta ejtett foglyok számából, amely mar meghaladja a 70.000-et, az elfoglalt harctereken megejtett vizsgálatokból és a legutóbb fogságba jutott angol és francia katonák vallomásából körülbelül megállapitható, hogy az entente vesztesége ezekben az ütközetekben legenyhébb számitással is félmillió ember, azaz mintegy tizenhét teljes divizió. Ehhez járulnak még azok a hadosztályok, amelyeknek csapatállománya annyira szétszóródott, hogy egyelöre ezért nem lehet őket használni" – derül ki a Pesti Hírlapból.

Amerika 100 ezer tonna hajóteret kapott japántól – olvasható a napilapban. „A hadügyi hivatal átvett Japánországtól 12 hajót, összesen körülbelül 100.000 bruttotonna tartalommal. A hadügyi hivatalnak erről szóló közleményéből kiderül, hogy néhány hajó még nincs készen. Ezeknek a szállitását májusban kezdik meg és szeptemberig be kell fejezni."

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)