Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Pontosan 69 éve indult el az Aranyvonat

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2014. január 23. 20:51

Rengeteg úgynevezett aranyvonat szerepel a történelemben, ezek közös jellemzője, hogy általában vagyontárgyakat próbáltak rajtuk kimenekíteni segítségükkel egy adott országból. A magyar Aranyvonat pontosan 69 évvel ezelőtt, 1945. január 23-án indult el azért, hogy a szovjetek ne tudják megszerezni például a nemzeti bank mintegy 30 tonnányi aranytartalékát.

A 77 vagonból álló Aranyvonat kincseinek értékét csak becsülni lehet, de valószínűleg megközelítette – mai árfolyamban mérve – a 4 milliárd amerikai dollárt, ehhez került még a január végi indulás során 3 kocsi ezüstnemű is. Egyszerű ládákban elhelyezve szállították az ország nagy összegű devizatartalékait, a letétbe helyezett értékeket, a felbecsülhetetlen értékű dokumentumokat (köztük Mátyás király corvináit, az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Tudományos Akadémia értékeit), valamint a méretetalon platina rudakat.

1595966118
Amerikai katona vigyázza a magyar aranyvonatot Ausztriában

Komoly értéke lehetett a deportált zsidóktól begyűjtött ékszereknek, műtárgyaknak és művészi alkotásoknak is, amelyeket szintén felpakoltak a szerelvényre. A szerelvény célját eleve homály fedte, egyes kutatók azonban úgy vélik, hogy Svájcba akarták eljuttatni, ahol magánbankokban, magánletétként helyezték volna el.

A szerelvény azonban Ausztriában az amerikai megszálló hatóság kezére került. Azt sem lehet pontosan tudni, hogy az amerikai hadsereg állította-e meg a vonatot, vagy pedig Svájcból küldték vissza. Az azonban tény, hogy az értékeket az amerikai hadsereg 1945. május 7-én, Salzburgtól 90 kilométerre lefoglalta és hadizsákmánynak tekintette.
A vagyontárgyak visszaszolgáltatásáért azóta is sokan küzdenek, de először a magyarországi zsidó kárvallottak 1945 végén, Nyárádi Miklós akkori pénzügyminiszter pedig a következő év nyarán Berlinben próbálta rábírni az amerikaiakat erre.

1595966118
Amerikaiak mérik fel a magyar aranyvonat értékeit

A Magyar Nemzeti Bank vagyonának egy része 1947 nyaráig vissza is került Budapestre, ám a műkincseket illetően az Egyesült Államok elzárkózott még attól is, hogy magyar szakértők megvizsgálhassák a talált értékeket. Végül 1948-ban a műtárgyak nagy részét egy New York-i galériában el is árverezték és számos hazánkból származó festmény Ausztriába került kárpótlásként.

Az Aranyvonatot és a benne rejtőző egykori vagyont a mai napig vizsgálják.