Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Súlyponteltolódás

Szöveg: Feith László |  2015. szeptember 18. 15:04

Magazinunk korábbi számaiban már részletesen írtunk az első világháború második esztendejének két kiemelkedő eseményéről, az angol–francia erők akciójáról a Dardanelláknál, illetve Olaszország hadba lépéséről. Most tekintsük végig a többi helyszínt! 1915-ben a fő hadszíntérnek tekintett nyugaton viszonylag kevesebb hadműveletre került sor, az antant és a központi hatalmak között inkább keleten, illetve a Balkánon dúlt a gyilkos küzdelem.

Németország nem készült fel a kétfrontos háborúra, 1914 októberét követően azonban ezt már nem tudta elkerülni. Erői ugyanakkor elégtelenek voltak arra, hogy a nyugati és a keleti hadszíntéren egyszerre folytasson támadó hadműveleteket, így új hadászati koncepciót kellett kidolgozni. Komoly ellentét alakult ki ekkor Erich von Falkenhayn vezérkari főnök, illetve az keleti főparancsnokságot (Oberkommando Ost) irányító Paul von Hindenburg és Erich Ludendorff között.
Falkenhayn a fő ellenségnek továbbra is Franciaországot tekintette, ezért a nagyobb erőket nyugatra szerette volna koncentrálni, hogy ott támadjon, keleten pedig különbékét akart kötni az oroszokkal, hiszen így Németországnak csak egy fronton kellene harcolnia. Hindenburg viszont úgy vélte, ha megkapja a szükséges csapatokat, keleten döntő győzelmet érhet el. Mivel a Monarchia csak a németekkel együttműködve remélhetett sikert a cári Oroszországgal szemben, az osztrák–magyar hadsereg vezérkara Hindenburg koncepcióját támogatta. Ebből adódóan a német katonai vezetésen belüli vita a központi hatalmak közti nézeteltérésként is megjelent.

1596000353
A gorlicei áttörés után hadifogságba esett orosz katonák

Nagyravágyó tervek

Theobald von Bethmann-Hollweg német kancellár szintén az oroszok elleni támadást javasolta, mert aggasztotta a kudarcot kudarcra halmozó Osztrák–Magyar Monarchia helyzete. Az Oroszországgal szembeni bármilyen siker rendkívüli értéket képviselt a szemében, ezért is pártolta a központi hatalmak keleti offenzíváját, de csak korlátozottabb erőbevetéssel. Végül kompromisszum született: még a télen támadás indul keleten, de ehhez nem csoportosítanak át csapatokat nyugatról, helyette az újonnan felállított négy német hadtesttel egészítik ki az oroszok ellen harcoló erőket. A cél nem a döntő győzelem kivívása, hanem a cári csapatok visszaszorítása volt, ami kedvező alapot teremthet akár egy különbékéhez is. A németek reményei szerint a győzelem után a keleten lekötött erők jelentős része felszabadul, így 1915 nyarán vagy őszén nyugaton és a Balkánon (azaz délen) sor kerülhet a nagy támadásokra, amelyekkel az említett hadszíntereken döntést érhetnek el. Mindeközben Oroszországgal kedvező helyzetből tárgyalhatnak a különbékéről, ha pedig ez nem realizálódik, a nyugati és a déli győztes hadjárat után újabb akcióra kerülhet sor keleten is.

Az orosz hadvezetés ugyancsak nagyszabású támadást tervezett a front mindkét szárnyán, de csak tavaszra. Ehhez 1914 végén kedvező feltételeket teremtettek: északon ismét Kelet-Poroszország területén álltak, délen pedig a Kárpátok gerincéig jutottak, és több fontos hágót is elfoglaltak. Ezekről a kiindulópontokról egy időben indultak volna meg. A Kelet-Poroszország elleni támadással a Visztula mögé akarták szorítani a németeket, hogy aztán folytassák az előnyomulást Berlin felé. Hasonlóan nagyravágyó elképzelések születtek a front másik szárnyát illetően is: áttörnek a Kárpátokon, kijutnak az Alföldre, majd folytatják az előrenyomulást Bécs és Budapest, vagyis a dualista Monarchia fővárosai felé.

1596000353
Német csapatok érkeznek az elfoglalt Varsóba 1915 augusztusában

A cári hadvezetés számításait azonban keresztülhúzta a központi hatalmak 1915. január 23-án, délen, Galícia megszerzéséért indított támadása, február 7-én pedig északon, azaz Kelet-Poroszországban is kezdetét vette az offenzíva. E két hadműveletet egészítette ki a német 9. hadseregnek a frontvonal középső szakaszán, Varsó irányába január 31-én indított akciója, amellyel megakadályozták az ott álló orosz erők átcsoportosítását. Délen, a Kárpátokban indított támadás gyorsan elakadt, csak Bukovina visszafoglalása jelentett némi sikert. Az oroszok ellentámadásba lendültek, melyet a Monarchia csak súlyos veszteségek árán tudott megállítani.

A várt sikert az északi, kelet-poroszországi, vállalkozás sem hozta meg, így Falkenhayn eredeti tervét – vagyis azt, hogy a keleti győzelem után nyugatra csoportosítson minden erőt – nem lehetett megvalósítani. Beigazolódni látszott ugyanakkor Hindenburg koncepciója: csak döntő – vagy nagy erejű – csapással lehet a keleti lekötöttséget megszüntetni. Április elején meg is született a döntés: a tervezett nyugati akciót elhalasztják, és egy újabb, jelentős offenzívát indítanak a keleti hadszíntéren. A célkitűzés ugyanakkor nem változott: az erők felszabadítása egy nagy nyugati támadáshoz, továbbá kedvező alap megteremtése az oroszokkal kötendő különbékéhez.

1596000354
Mackensen (a fehér lovon) a keleti hadszíntéren szerzett hírnevet magának, a gorlicei áttörésben is fontos szerepet játszott

Az újonnan felállított, egyebek mellett a nyugati hadszíntérről áthozott nyolc hadosztályt is magában foglaló 11. német, illetve a megerősített 4. osztrák–magyar hadsereg jól előkészített közös csapása 1915. május 2-án Gorlice falunál kezdődött meg. A központi hatalmak csapataival szemben mindössze a korábbi harcokban meggyengült orosz 3. hadsereg állt, így nem csoda, hogy a támadók 16 kilométer szélességben és 4 kilométer mélységben át tudták törni a frontot, s a hónap közepéig mintegy 150 kilométerrel szorították vissza a cári erőket. Június 3-án visszafoglalták Przemysl várát, majd 22-én Lemberget. Augusztus végéig a németek az egész Kongresszusi Lengyelországot (a bécsi kongresszus döntése nyomán 1815-ben az Orosz Birodalom védnöksége alatt létrehozott lengyel állam) bevették, 26-án pedig a kezükre került Breszt-Litovszk, Kurland és Litvánia is. Mindeközben a front déli szárnyán az osztrák–magyar csapatok visszahódították Kelet-Galícia túlnyomó részét. A hátráló oroszok csak szeptemberben tudtak gátat vetni a központi hatalmak előretörésének. A német–osztrák–magyar erők e négy hónapos (májustól augusztusig tartó) hadjárat alatt érték el a legnagyobb sikerüket. Ennek ellenére az eredeti célt, vagyis a keleti lekötöttség megszüntetését vagy legalább annak jelentős enyhítését, nem sikerült teljesíteni. Mi több, az orosz vezetés a német különbéke-próbálkozásokat most már határozottan elutasította, és minden erejét egy új, jelentős támadás előkészítésére fordította.

1596000354
Irány a senki földje: brit katonák indulnak rohamra


Tiszta helyzet a Balkánon

1915 nyarának végén, amikor az oroszok elleni hadjárat már a vége felé közeledett, Falkenhaynnak fontos kérdésben kellett döntenie: az eredeti elképzelést követve az erőket egy nagy nyugati offenzívára csoportosítsa, vagy inkább teremtsen tiszta helyzetet a Balkánon is? Sok érv szólt az utóbbi mellett. Bulgária már júniusban, a gorlicei áttörés után felajánlotta segítségét a központi hatalmaknak a Szerbia elleni katonai akcióhoz, amit az antanterők Gallipoli-félszigetnél történt partraszállása tett ismét időszerűvé. A Törökországnak szánt utánpótlást ugyanis az akkor még semleges Románia továbbra sem engedte át területén, így a Szerbián keresztül haladó vasúti vonal megnyitása mind sürgetőbbé vált. Egy sikeres balkáni akcióval pedig talán csatlakozásra lehet bírni a szintén ingadozó Görögországot is, ahol a király és környezete Németország felé orientálódott, a miniszterelnök ugyanakkor antantpárti volt. 1915 júliusára ráadásul a nyugati hadszíntéren az erőviszonyok is igen kedvezőtlenül alakultak, hiszen 1,8 millió némettel szemben már az antant 2,8 millió katonája állt. Nem csoda tehát, hogy Falkenhayn egyre borúlátóbb volt a végsőnek szánt nyugati támadás kilátásait illetően, s végül annak egy évvel történő elhalasztásáról döntött, figyelmét pedig a Balkán felé fordította.

Bulgária 1915. szeptember 6-án csatlakozott a központi hatalmakhoz, ugyanezen a napon pedig aláírták a két ország viszonyát rendező bolgár–török egyezményt is. Ennek értelmében Törökország kisebb, de Bulgária számára rendkívül értékes területeket engedett át szomszédjának, amely számára ez a határmódosítás a megfelelő tengerparti kikötő és a hozzá vezető vasútvonal birtoklását jelentette.

1596000354
Egy angol Vickers géppuska kezelőszemélyzete gázálarcban

Immár semmi akadálya nem volt a katonai akciónak, amely október 7-én vette kezdetét: ekkor északról az August von Mackensen tábornagy irányította 10 német és 4 osztrák–magyar hadosztály (a keleti hadszíntérről átirányított 11. német és a 3. osztrák–magyar hadsereg) lendült támadásba; e túlerőt a frontnak ezen a szakaszán álló 6 szerb hadosztály nem tudta feltartóztatni, s két nappal később elesett a főváros, Belgrád. Október 16-án éjjel keletről pedig az 1. és a 2. bolgár hadsereg 6 hadosztálya indult meg a szemben álló 4 szerb hadosztály ellen. Mindeközben Görögországban heves vita bontakozott ki az antantbarát kormány és a németekhez húzó király és környezete között, amely végül kompromisszummal zárult: bár erre az 1913-ban megkötött szövetségi szerződés kötelezte őket, nem léptek fel Szerbia mellett, de szabad utat engednek az antantnak, hogy megsegítse a lerohant balkáni államot. Az angol és francia hadvezetés október 3-én meg is kezdte a csapatok átszállítását a Gallipoli-félszigetről Szalonikibe. A görög kikötővárosban partra tett mintegy 40 000 fős hadsereg október 12-én kezdte meg előnyomulását északi irányba, 17-én pedig Anglia és Franciaország hadat üzent Bulgáriának.

A nagy túlerőben levő központi hatalmak két hónap alatt megszállták egész Szerbiát, de a szerb hadsereg jelentős része, 150 000 katona kijutott az Adriai-tengerhez. Onnan az antant hajói a Görögországhoz tartozó Korfu szigetére szállították őket, nem sokat törődve azzal, hogy Athén ehhez nem adta hozzájárulását. A harcok azonban a szerbek vereségével még nem csitultak el: a Monarchia ugyanis 1916 elején elfogadta Montenegrót és Albánia túlnyomó részét, míg a bolgár hadsereg a Szalonikiből elindult angol–francia erőket egészen a görög határig szorította vissza. Ily módon a Balkán nagy része a központi hatalmak kezére került.

1596000354
Ypres városa is alaposan megszenvedte az első világháború harcait

Harcok nyugaton

A keleti (orosz) és a déli (balkáni, olasz, török) hadszínterek mozgalmas eseményei mellett eltörpültek a nyugati hadszíntér harcai, ahol 1915-ben inkább az antant volt aktívabb. A szemben álló felek által indított támadásoknak kettős céljuk volt. Egyrészt kisebb-nagyobb területnyereséggel jobb pozíciót akartak szerezni a későbbi, döntőnek szánt küzdelemhez, másrészt új fegyvereket próbáltak ki, illetve a régieket alkalmazták újszerű módon. A nagy feladat tudniillik továbbra is az volt, hogy megtalálják a beásott védelem áttörésének módját, amellyel szemben – amint ez az 1914. évi őszi harcok során kiderült – még a gyalogság és a tüzérség jelentős túlereje sem jelentett garanciát a sikerre.

1915. február 16-án a közel kétszeres túlerőben lévő francia 4. hadsereg a frontvonal középső szakaszán, Champagne-ban indult rohamra a német 3. hadsereg ellen. Az összecsapások márciusig zajlottak, de a támadók 240 000 fős veszteség árán is csak nagyon keveset jutottak előre. Március 10. és 13. között az angolokon volt a sor, akik északon, Artois-ban Neuve Chapelle-nél próbálkoztak, hasonlóan csekély eredménnyel. Ezt követően a németek vették át a kezdeményezést. Falkenhayn már január óta készült a harci gáz bevetésére, amelyre végül az Ypresnél április 22-én megindított támadás alkalmával került sor. A 6 kilométer szélességben hömpölygő gázfelhő algériai katonák által védett szakaszt borított el. Miután a védőknek nem volt gázálarcuk, a németek ellenállás nélkül elfoglalták az első vonalat, ám az erősítésként a veszélyeztetett szakaszra küldött kanadaiak megakadályozták a további előretörést. Április 24-én a németek újabb gáztámadást hajtottak végre, de a kanadaiak ezúttal is megtartották állásaikat.

Május 9-én az antanterők ismét Artois-ban kezdtek offenzívába, elsősorban azért, hogy tehermentesítsék a gorlicei áttörés után nehéz helyzetbe került oroszokat. Az angol 1. és a francia 10. hadsereg több helyen betört a német 6. hadsereg állásaiba, de a védőknek a tartalékok bevetésével sikerült minimalizálniuk a területveszteségeket. A francia főparancsnok, Joseph Joffre június 20-án le is állította a támadást, miután az összes áttörési kísérlet kudarcba fulladt. Az antant 132 000 katonát vesztett, míg a németek hetvenháromezret.

1596000354
Francia katonák szuronyrohama a második champagne-i csatában

Az angolok és a franciák ősszel vágtak bele újabb nagyobb támadó hadműveletekbe, amelyek ismét Champagne-ból és Artois-ból bontakoztak ki, és 1915. szeptember 25-én egyszerre kezdődtek. Nem ezektől az akcióktól várták a döntő győzelmet, a cél az előnyösebb állások kialakítása, egészen pontosan a Párizs felé kiszögellő frontvonal kiegyenesítése volt. A korábbi harcok tapasztalatai alapján ezúttal újabb módszereket alkalmaztak: egyrészt a németek tüzérségi állásait és vasúti csomópontjait repülőkről bombázták, másrészt az ágyúzást nem szüntették be a gyalogsági roham megindulásakor, helyette a tüzet folyamatosan előrébb helyezték, így az a támadó gyalogság előtt haladt, s elérte az ellenség második vonalát is. Noha ezzel a módszerrel most sok helyen és könnyebben betörtek a német állásokba, és eljutottak a lövészárkok második vonaláig is, ám ezt követően megrekedt az előrenyomulás, a betöréseket nem tudták áttöréssé fejleszteni – hasonlóan a korábbiakhoz. Az antant támadása Champagne-ban október 7-én, Artois-ban október 14-én fejeződött be. Az angol–francia veszteség 250 000, a német pedig 150 000 katona volt.

(Forrás: Galántai József: Az első világháború, Gondolat Kiadó, 1980.)

Fotó: archív

Forrás: Magyar Honvéd 2015. szeptember