Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szerelmes szabadulóművész

Szöveg: Snoj Péter |  2014. augusztus 24. 15:02

Horace Greasley minden bizonnyal jót mosolygott és nagyot legyintett, ha látta A nagy szökés című háborús filmet, hiszen saját bevallása szerint több mint kétszáz alkalommal szökött meg a hadifogságból 1940 és 1945 között, hogy német szerelmével találkozhasson.

Greasley az elsők között jelentkezett katonai szolgálatra, amikor Anglia hadba vonult. Ám az ő háborúja igencsak rövidre sikerült, hiszen mire egységét 1940 májusában bevetették Franciaországban, már fordulhattak is vissza, hogy Dunkerque-et elérve visszavonulhassanak a mindent elsöprő német villámháború elől. Századát még a part elérése előtt elfogták és egy lengyelországi hadifogolytáborba szállították. Egy nap híján öt évet töltött fogságban, 1945. május 24-én szabadították fel táborát a szövetségesek.

1595977535

De az öt esztendő korántsem telt izgalmak nélkül! Az alig 20 esztendős Horace szerelemes lett egy zsidó származását rejtegető német lányba. Rosa Rauchbach egy közeli munkatáborban volt segédmunkaerő, feltehetően a hadifoglyok dolgoztatásakor ismerhették meg egymást. Greasley visszaemlékezése szerint az első pillanattól kezdve tudta, hogy Rosa is beleszeretett. Kapcsolatuk jó ideig plátói maradt, csak egy-egy mondatban, milliónyi összekacsintásban fejeződhetett ki kettőjük románca. A lángoló szívű Horace azonban megelégelte a korlátokat, s egyik este megkísérelte a szökést. Ő maga is elcsodálkozott azon, hogy milyen gyorsan és viszonylag könnyedén a kerítés túloldalán találta magát. Rosának még az előző napon jelezte egy tenyérnyi méretű cetlin, hogy a közeli erdőben várjon rá. Szerelmük végre beteljesülhetett, és az első randevú sikerén felbuzdulva majd minden este megismételték a rövid légyottokat.

Joggal merül fel a kérdés, hogy Greasley hajnal hasadtával miért szökött mindig vissza, hogy a reggeli sorakozónál ne tűnjön fel hiánya. Egyszerű bajtársiasság vezérelte, ugyanis minden egyes találkozón megbeszélte Rosával, hogy következő este mi mindent hozzon magával, amit Horace aztán belophat a táborba. Így tudta ellátni bajtársait kellő élelemmel és gyógyszerekkel, ugyanis a tábor vezetői igyekeztek alultápláltan tartani foglyaikat, hogy minden erejüket és kedvüket elvegyék a szökési kísérletektől. Állítólag egyik alkalommal, amikor főtisztek látogattak el a táborba, Horace Greasley a kerítésnél állva félmeztelenül kiabált, és a genfi egyezményeket idézte, hogy a tisztek lássák, milyen csontsoványak fogva tartóiknak köszönhetően.

Történetét később többen alátámasztották egy fotóval is, amin Heinrich Himmler látható egy, a kerítés túloldalán vele szemben álló félmeztelen fogollyal. Mint később kiderült, ez a kép Minszkben készült, és egy orosz hadifogoly tagadta meg az őket leültető parancsot, ezzel is ellenállva a németeknek. Azon a képen tehát nem Horace szerepelt, és emiatt később méltatlanul hazugnak nevezték, holott ő maga sosem állította, hogy a tisztek között Himmler is ott lett volna, és sosem azonosította magát a szóban forgó képen.

1595977535

Greasley Rosával való szerelme akkor ért véget, amikor 1945-ben szövetséges katonák felszabadították a tábort és a foglyokat kórházakba szállították. Miután visszatért Angliába, megpróbálta megkeresni a német lányt, aki azonban csak a háború után került elő, amikor is egy amerikai támaszponton jelentkezett munkára. Hogy bekerülhessen, elmesélte történetét a brit katonával, akinek gyermekével épp állapotos volt, és felsorolta az összes alkalmat, amikor segélyt lopott, hogy Horace bevihesse társainak a csomagokat. Az amerikaiak felkeresték Greasley-t, hogy igazolja a lány történetét, aki egy percig sem habozott ezzel. Mire azonban személyesen is felkereshette volna a lányt, hogy ott folytassák kapcsolatukat, ahol a háború miatt félbehagyták, Rosa közös gyermekükkel együtt belehalt a szülésbe.

Greasley későbbi felesége, Brenda a mai napig harcol a hitetlenkedőkkel, akik megkérdőjelezték néhai férje életútját. Mint számtalanszor elmondta, Horace valóban képes lehetett mindezekre (sőt, az özvegy még a himmleres képen is felismerni véli Horace-t). Arra az okfejtésre, hogy a képen jól láthatóan egy orosz pilotkasapkát és nadrágot viselő férfi látható, azt válaszolta: „Horace elmesélte nekem, hogy a fogság idején azt viselték, amit csak találtak, kaptak. Nem válogathattak. De én felismerem azt az arcot és a felsőtestet. Ő az én férjem volt."

Horace Greasley 2010-ben hunyt el spanyolországi otthonában.