Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szolgálati szakáll

Szöveg: Snoj Péter |  2015. február 8. 9:18

A brit hadsereget – ahogy régen is, úgy ma is − leginkább az elegancia és kimértség jellemzi. Kívülről nézve elképzelhetetlennek tűnik, hogy valaki hétköznapi körülmények között elhagyja a frissen borotvált, friss megjelenést. Még hihetetlenebb a valóság, mégpedig, hogy létezik egy olyan beosztás, amely megköveteli a katonától az arcszőrzet viseletét…

Ez a beosztás pedig nem más, mint az utász őrmester. A katonáknak, akik ezen beosztásban szolgálnak, bizony-bizony a mai napig valóságos rőzsét kell hordaniuk álluk alatt, hogy ezzel is tisztelegjenek őseik előtt.

1595987440

E fura hagyomány egészen az 1700-as évek közepéig nyúlik vissza. Akkoriban minden gyalogszázadban volt egy utász őrmester, akiknek meneteléskor fel kellett vezetniük az egész ezredet. Ahogy a kezdetekkor – igaz, akkor még szükségszerűségből –, úgy ma is ugyanazok a kötelező kellékek. Masírozáskor az utász altisztnek bőrkötényt kell viselnie, vállára vetve egy baltát. Míg előbbi az egyenruha tisztaságáért, addig az utóbbi az ezred útjának megtisztításáért felel. Akkoriban az utász őrmesteré volt az a hálátlan kötelesség is, hogy leölje a sérült, menthetetlen lovakat. Sőt, mi több, az elpusztult hátas egyik lábát is le kellett vágnia, hogy átadhassa a néhai ló gazdájának, amivel az új lovat igényelhetett, a lábbal bizonyítva, hogy nem hamis igényt nyújt be. Ugyanis akkoriban a gyakori bűntettek között szerepelt, hogy a lovasok jó pénzért eladták paripáikat…

A hagyomány szerint az utász őrmesternek kell a legerősebbnek és legnagyobbnak lennie az egész században. Ezért, még az 1700-as években, a már felsorolt kellékeken túl egy kétkezes kardot, fejszét, ásót és lapátot, valamint csákányt is kellett hordoznia.

1595987440

Mindezek mellett az altiszt töltötte be a tábori kovács szerepkörét is. Innen ered a kötelező szakáll viselete is, hogy védje arcát a tűz melegétől és a felcsapó szikráktól.
Manapság az utász őrmester főleg ács- és asztalosmunkák elvégzéséért felel. Parádé-menetelésekkor ma is viseli kötényét, és bajonettje helyén baltája, arcán pedig dicsőséges szakálla fénylik.

Persze különleges esetekben más brit katonák is viselhetnek arcszőrzetet, így például a különböző műveleti területeken szolgálók – Afganisztánban a helyi lakosság általi elfogadás kulcsa az egyenruhások arcszőrviselete. Van, hogy otthoni szolgálatosok is viselhetnek pofaéket, leginkább ha vallásuk vagy egészségügyi előírás kötelezi őket erre.

Ám az a katona, aki mindezen indokok egyikével sem rendelkezik, bizony különleges és még inkább különös procedúrákon kell, hogy átessen. Először is át kell igazolnia a haditengerészethez, majd írásos kérvényt kell beadnia szándékáról közvetlen felettesének. Kedvező elbírálás esetén egy hathetes próbaidőszak kezdődik, ami alatt az emlegetett felettes rendszeresen ellenőrzi, hogy az egyén alkalmas-e úgynevezett teljes körű szakáll növesztésére (a szakállnak fednie kell a teljes állat, és össze kell érnie a teljes értékű bajusszal), ugyanis csak ez engedélyezhető. Amennyiben a féltve növesztett sörte nem felel meg az elvárásoknak, a felettes szigorú döntést hoz, és parancsba adja a borotválkozást. Ha viszont siker koronázza a próbatételt, és elkészül az új szolgálati igazolványkép, minimum hat hónapon át kötelező viselni és természetesen rendszeresen ápolni a dédelgetett kiegészítőt.

1595987440