Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ultimátum Németországnak

Szöveg: honvedelem.hu |  2016. április 25. 17:14

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Az angol belügyminiszter kijelentette, hogy a pontosabb ellenőrzés és a nőtleneknek a municiógyárakból való kiemelése és másokkal való helyettesítése révén a legutóbbi hetekben 300.000 ember szabadult föl harctéri szolgálatra. Minthogy az eljárás még nincs befejezve, remélhető, hogy a nős emberek szolgálati kényszerétől el fognak állani" – írja a Népszava az új angol katonákról.

A napilap továbbá ír az északi harctérről is, ahol Höfer altábornagy, a vezérkar főnökének helyettese beszámolóját olvashatjuk: „Tarnopoltól északnyugatra eredményesen fölrobbantottunk egy aknát és megszállottuk a tölcsér nyugati szélét. Egyébként nincs nevezetesebb esemény."

1596012383

„Az Ypern-hajlásban német járőröknek több ponton sikerült az angolok árkaiba behatolniok; igy a Langemark—Ypern-i országut mellett, ahol mintegy 600 méter hosszuságban megszállták az ellenséges állást és azt több kézigránáttámadással szemben szilárdan megtartották. Itt, valamint Wieltjenél és Yperntől délre összesen 1 tisztet és 108 főnyi legénységet foglyul ejtettünk, 2 gépfegyvert zsákmányoltunk" – tudósít az Ypern-i német sikerekről a Népszava.

A Pesti Hírlapban olvashatjuk a vezérkar jelentését: „7 olasz repülő járműről Triesztre 25 bombát dobtak le. A lakosság köréből 9 egyén, köztük 5 gyermek, meghalt, öten megsebesültek. A szaléziánus kolostor, amelynek templomában 400 gyermek éppen istentiszteletnél volt, szétromboltatott. Az ellenség ezzel a támadással minden jogát és igényét eljátszotta arra, hogy városait kiméljék."

A napilapban olvashatunk Amerika ultimátumáról is. Miszerint, ha „Németország tengeralattjáró háborújának eddigi eljárását föl nem adja az Egyesült Államok megszakítja a diplomáciai viszonyt." Tovább olvasva a cikket megtudjuk: „amennyiben a császári kormány most haladéktalanul nem jelentené ki, hogy tengeralattjárók hadjáratának személy- és teherszállitóhajókkal szemben követett eddigi eljárását feladja és nem hajlandó odahatni, hogy az megszünjék, az Egyesült-Államok kormányának nincsen más választása, minthogy a német kormánynyal való diplomáciai összekötettést teljesen megszakitsa. Az Egyesült-Államok kormánya a legnagyobb önmegtagadással gondol erre a lépésre, másrészről azonban kötelesnek látja magát arra, hogy azt az emberiesség és a semleges nemzetek nevében megtegye."


(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)