519 éve fedezték fel Amerikát
Szöveg: Pálóczi Antal | 2011. október 12. 15:44Napra pontosan ötszáztizenkilenc évvel ezelőtt, 1492. október 12-én lépett először az amerikai kontinenshez tartozó egyik sziget földjére Cristoforo Colombo, vagyis Kolumbusz Kristóf, a világtörténelem egyik legnagyobb felfedezője.
A spanyol uralkodói pár, Kasztíliai Izabella királynő és a király, Aragóniai Ferdinánd, a mórok kiűzésével és Granada visszafoglalásával volt elfoglalva, ezért eleinte ők sem támogatták Kolumbuszt. A mórok elleni háború, azonban a spanyolok elsöprő győzelmével ért véget. A királyi pár ezt követően, 1492 áprilisában írta alá a szerződést az expedíció támogatásáról, amely Kolumbuszt egyben admirálissá és alkirállyá tette.
A három hajó, a Santa Maria (ennek kapitánya volt Kolumbusz), a Nina és a Pinta szeptember 9-én hagyta el a legnyugatibb ismert szárazulat, a Kanári-szigetcsoport utolsó szigetét Hierót (Ferrót). Ekkor már 28 napja voltak úton. A Sargasso-tengert a hajónapló szerint szeptember 16-án érintették, s október 5-én hagyták el. A hajók még két napig nyugat felé haladtak, de akkor a kapitány irányt változtatott és nyugat-délnyugat felé haladtak, alkalmas tengeri áramlatot keresve.
Október 11-én a szárazföld közelének jelei jelentkeztek: nádtöredéket, tüskebokor-ágat piros bogyókkal és faragott pálcát láttak a tengerészek a víz tetején úszni.
A szigetlakók Kolumbusz érkezésekor az európaiak által akkor még ismeretlen növényeket – pálmaliliomot, jamgyökeret és kukoricát – termesztették, hálóval halásztak, pálmalevelekkel fedett kunyhókban laktak, fegyvereik csontból és halfogból készültek, csónakkal (monoxilon) és kenuval (canoe) közlekedtek. Szellemeket imádtak és kőből vagy fából készítettek bálványokat.
A leírások szerint az őslakosok vidáman éltek, főtereiken a „batejákon" énekes és táncos ünnepségeket, „areitókat" rendeztek. Gyantával átitatott fűből készült tömör labdával labdarúgáshoz hasonló játékot játszottak.
Kolumbusz hajói a Hosszú- vagy Fernández-öbölnél értek partot, a szigetlakók barátságosan fogadták őket.
Kolumbusz így jellemezte a népet: „Papagájokat hoztak nekünk, és gyapotfonalat gombolyagban, hajítódárdákat és sok más holmit, s mindezt elcserélték más tárgyakra, amelyeket mi adtunk nekik. De nekem úgy tűnt, hogy ezek az emberek szegények. Mind meztelenül jártak, ahogy az anyjuk megszülte őket (…) Minden ember, akit én láttam, fiatal volt még és jó testalkatú. Testük, arcuk nagyon szép volt, a hajuk azonban durva, akárcsak a lovak sörénye és rövid, a bőrük pedig olyan színű, mint a Kanári-szigetek lakóié, akik nem feketék és nem fehérek. Néhányan kifestik magukat fekete festékkel, mások vörös festékkel; ismét mások azzal, ami a kezük ügyébe esik, némelyikük az arcát festi, mások meg az egész testüket, de vannak olyanok is, akik csak a szemüket vagy az orrukat. Nem viselnek és nem ismernek vasfegyvereket: amikor megmutattam nekik kardjainkat, megragadták az élénél és tudatlanságukban megvágták ujjaikat."
A hajók a San Salvador-szigetet elhagyva két hétig haladtak dél felé, a Bahama-sziget körüli vizeken. Kolumbusz jelölte a térképen a Santa María de Concepción-szigetet (ma Rum-sziget) a Fernandina-szigetet (ma Hosszú-sziget vagy Long Island) és az Izabella-szigetet (ma Crooked-sziget). A tengerészek minden szigeten felfedeztek valami újat, olyan tárgyakat, amelyeket ők még nem ismertek: például a függőágyat, illetve a szivart, amit tabacónak neveztek.
1492. október 28-án Kolumbusz Kuba szigetén is kikötött, ahol a burgonyát és a kukoricát ismerték meg. S ott, ameddig a szem ellátott, szárazföld terült el. December 5-én érték el a Bohio-sziget északnyugati csücskét. A szigetet Kolumbusz Hispaniola-nak nevezte el, ahol körülbelül 300 ezer taino indián élt. A szigetet az őslakosok Haitinek hívták.
November 13-án kelet felé indult az admirális, hogy megkeresse az aranybányák szigetét. November 13-án eltűnt egyik hajója, a Pinta, mert kapitánya (Martín Pinzón) elsőnek akart eljutni az aranybányákhoz. Kolumbusz két hétig hajózott a partok mentén, majd a Santa María rásodródott a korallzátony-vonulatra, és megtelt vízzel.
Már csak egy hajója maradt, a Nina, amelyen kevesen fértek el, így az emberek egy részét Hispaniola szigeten kellett hagyni. A tengerészek tábort építettek, amelyet Villa de Navidadnak neveztek el (Navidad spanyolul karácsonyt jelent). Kolumbusz egy évre elegendő élelmet hagyott, majd 1493. január 2-án elhagyta a Navidad-öblöt. Keleti irányban haladt Hispaniola északi partján. Január 6-án összetalálkoztak a Pintával, s együtt haladtak tovább.
Kolombusznak ezt követően még három útja volt, vagyis összesen négyszer járt az Újvilágban. Amelyek során Kuba és Hispaniola mellett utolsó útján, 1502-ben Panamát, vagyis a „tényleges kontinenst" is fölfedezte, bár élete végéig azt hitte, hogy Indiában jár.
Négy évvel korábban, 1498-ban Amerigo Vespucci döbbent rá először, hogy új kontinensről van szó. Ezért az új földrészt róla nevezték el, s Kolombuszról csak Kolumbiát. A „genovai hajós" nélkül azonban ő sem jutott volna át az Újvilágba.
Az új tengeri út megtalálása megduplázta az addig ismert világot és megváltoztatta a történelmet, hatalmas lendületet adván az európai fejlődésének. Az Amerikából behozott kakaó, paprika, paradicsom, zöldbab, kukorica, burgonya vagy dohánylevél termesztése idővel sikerágazattá vált. A gyarmatosítás előnyhöz juttatta az abban résztvevő országokat, s mint tudjuk, még az első világháború is a világ úgynevezett újrafelosztásáért tört ki, annak máig ható következményével.
Fotó: Archív