Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Pentagon maláriagyógyszert vizsgáltat

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. március 28. 10:40

A Pentagon elrendelte, hogy sürgősséggel vizsgálják felül egy meflokin hatóanyagú, malária elleni gyógyszer alkalmazását a fegyveres erőknél nem sokkal azután, hogy egy katona a vád szerint 17 civilt gyilkolt meg Afganisztánban – közölte a The Huffington Post internetes portál.

A Lariam néven forgalmazott gyógyszer súlyos pszichiátriai zavarokat okozhat, egyebek mellett szorongást, paranoiát, depressziót, hallucinációt. A szert korábban összefüggésbe hozták számos öngyilkossági és gyilkossági esettel.

Arról, hogy a kandahári mészárlás elkövetésével vádolt Robert Bales törzsőrmester szedett-e Lariamot, a hadsereg illetékesei személyiségi okokra hivatkozva nem adtak tájékoztatást.

2009-ben a súlyos mellékhatások miatt az amerikai hadsereg fontolóra vette a Lariam tiltólistára vételét, de végül úgy döntött, hogy korlátozott esetekben, így időnként Afganisztánban is alkalmazható legyen. Azt a fegyvernem mindenesetre megtiltotta, hogy a gyógyszert agyi sérülést elszenvedett katonák szedhessék.(Bales Irakban 2010-ben egy autóbalesetben így járt.)

2002-ben három Afganisztánból hazatért katona megölte a feleségét és aztán öngyilkos lett. Mindhárman meflokint szedtek.

2003-ban a katonai ügyészség gyávaság miatt vádat emelt Georg-Andreas Pogany törzsőrmester ellen, ez volt az első ilyen eset a vietnámi háború óta. Pogany elleni vádakat később ejtették, mert az orvosszakértők megállapították, hogy Lariam-mérgezése volt.

A UPI 2004-ben arról számolt be, hogy az amerikai hadsereg különleges erőinek hat katonája öngyilkosságot követett el. Az elitegységeknél rendkívül ritkán fordul elő a szuicid hajlam, s mind a hat esetben megállapították a meflokin használatát. Ugyanez a hírügynökség közölte, hogy az Irakban megfordult katonák soraiban elkövetett öngyilkosságok felének volt köze a meflokinhoz, és hogy az önpusztítások eseteinek száma 50 százalékkal csökkent azután, hogy a hadseregben megszüntették a gyógyszer kiosztását.

„Hihetetlen számomra, ami történt. Ő szereti a gyerekeket, és nem tenne ilyet" – nyilatkozott az NBC-nek a 17 afgán civil – köztük 9 gyerek – meggyilkolásával vádolt törzsőrmester felesége, Karilyn Bales.