Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A sport szeretete 150 év alatt sem változott

Szöveg: honvedelem.hu / MTI | Fotó: Koszticsák Szilárd (MTI) |  2023. május 6. 13:27

Sok minden történt közel 150 év alatt, de a sport szeretete Magyarországon azóta sem változott - jelentette ki a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára a Magyar Athletikai Club (MAC) Szabadság téri emlékművénél a Magyar Sport Napja alkalmából tartott, koszorúzással egybekötött megemlékező ünnepségen, május 6-án, szombaton Budapesten.

magyar sport napja (1)

Schmidt Ádám felidézte, hogy 1875. május 6-án a Magyar Athletikai Club ezen a helyen rendezte meg a kontinens első szabadtéri atlétikai versenyét. Az államtitkár kiemelte: ez egy történelmi tett volt, amit mi sem bizonyít jobban, mint, hogy sok jeles sporteredmény dátuma közül épp ezen a napon ünnepeljük a magyar sportot. „A MAC-nál bonyolították le a első hazai vízipóló mérkőzést, ők rendezték itthon az első nemzetközi vívóversenyt, az első országos asztalitenisz viadalt, részt vettek a judo hazai meghonosításában is. Az első újkori olimpia első versenyszámában az első futamban az ő atlétájuk kapta az egyes rajtszámot” - sorolta az államtitkár. Hozzátette: 1896-ban velünk, magyarokkal kezdődött az újkori olimpia, a magyar sportolók pedig azóta is írják ezt a csodálatos sikertörténetet. „Kell, hogy az athleticizmust nálunk Magyarországon nemzeti hittanná emeljük” - idézte beszédében az államtitkár Gróf Esterházy Miksának, a Club alapítójának 1874-ben elhangzott szavait.

A sportállamtitkár elmondta: kinevezésekor azt a célt tűzték ki, hogy Magyarország ne csak sportnemzet, hanem sportoló nemzet is legyen. „Ha nemzeti hittanná nem is, de a magyarok mindennapjainak részévé akarjuk tenni a sportot. Ezért nyitnak ma ki a sportegyesületek az érdeklődők előtt, hogy bárki bemehessen hozzájuk és kedvet kaphasson a mindennapos testmozgáshoz” - emelte ki. Schmidt Ádám kitért arra: nagy elődeinket, az 1875-ös atlétikai verseny szereplőit is büszkévé tenné az a tény, hogy néhány hónap múlva ismét fővárosunkra figyel az egész sportvilág, amikor az atlétika szuperhősei a budapesti világbajnokságon mérik majd össze tudásukat.

Az államtitkár szerint a magyarok sok mindenről gondolkodhatnak eltérően, de „szívünk együtt dobbant, amikor Egerszegi Krisztina ráfordult Barcelonában az utolsó ötven méterre, vagy, amikor Tokióban Szilágyi Áron nyakába került az újabb aranyérem.”

Schmidt Ádám mindenkinek azt kívánta, hogy tegye élete részévé a mindennapos testmozgást és ezzel váljon a magyar sportcsalád tagjává, „mert így a testünkkel együtt a lelkünket is ápoljuk, mindez rég volt ennyire fontos, mint napjaikban.”

magyar sport napja (2)