A szövetségesek tartják a menetrendet
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2012. augusztus 30. 11:07Tartják a menetrendet a szövetségesek az afganisztáni átadási folyamatban, és immár a közép-ázsiai ország lakosságának háromnegyede olyan területen él, ahol nem a nemzetközi biztonsági erők (ISAF), hanem az afgán fegyveres csapatok viselik a fő felelősséget a biztonságért – közölte újságírókkal Wolf Langheld német tábornok, annak a hollandiai NATO-parancsnokságnak a vezetője, ahonnan az ISAF-műveleteit is felügyelik.
Mint Joseph Reynes amerikai tábornok, a brunssumi parancsnokság műveleti főnöke elmondta, a rendőrök kiképzése érzékelhetően elmaradt az afgán hadsereg fejlesztési ütemétől, ezért e téren sok a pótolni való.
A nagy kérdés azonban az – derült ki a sajtótájékoztatón –, hogy milyen mértékű és jellegű lesz az afganisztáni nemzetközi jelenlét 2014 után. Erről nem a katonák, hanem a politikusok hoznak majd döntést.
Langheld tábornok úgy vélekedett: tisztán katonai-szakmai szemszögből nézve ennek a döntésnek a jövő év tavaszáig, legkésőbb nyaráig meg kell születnie ahhoz, hogy a kivonulást megfelelően meg tudják szervezni.
Az biztos, hogy az ISAF harcoló alakulatai 2014. december 31-ig lényegében távoznak. Azért csak lényegében, mert az afgánok kiképzése nyilvánvalóan folytatódik majd, és a kiképzőket is védelmeznie kell valakinek. A NATO katonai tervezői egyelőre csak addig mennek el a jóslatokban, hogy alighanem több ezer külföldi katona marad majd Afganisztánban 2014 után is.
Az ISAF harcoló erőinek kivonásához mintegy 200 ezer konténert, illetve járművet kell elszállítani – közölte Colin Richardson kanadai alezredes, aki a logisztikai kérdések illetékese a brunssumi parancsnokságon. A hadfelszerelésnek azonban csak egy részét viszik haza. Más részét vagy megsemmisítik – illetve, ha fegyverekről van szó, hatástalanítják azokat –, vagy pedig átadják az afgánoknak. Az ISAF utáni időszakra vonatkozó terveknek azért is mielőbb meg kellene születniük a katonák szerint, hogy megtervezhessék, mit kell elszállítani, és milyen felszerelés maradjon Afganisztánban.
A lehetséges szállítási útvonalakat illetően Richardson azt a reményét hangoztatta, hogy nem lesz akadálya a Pakisztánon át a tengerhez vezető útvonalak használatának. Ennek hiányában is meg tudják azonban oldani a feladatot – hangsúlyozta. Felhívta a figyelmet az északi szállítási útvonal adta lehetőségekre, Oroszország, valamint Kazahsztán, Üzbegisztán, illetve Kirgizisztán bekapcsolásával. Az „érzékeny" szállítmányokat – főként a fegyvereket – ugyanakkor alapvetően légi úton juttatják ki Afganisztánból.
A brunssumi rendezvényen az MTI tudósítója úgy értesült, hogy az átadási-átvételi folyamatban hamarosan – talán már idén novemberben – sorra kerülhet az Afganisztán és Pakisztán közötti határtérség, amely kifejezetten érzékeny terület, hiszen a határ két oldalán, nagyon nehezen áttekinthető terepen gyakran lelnek menedéket mind a kabuli kormány ellen küzdő tálibok, mind a nemzetközi terroristák.
A további felelősségátadási-átvételi folyamat szempontjából alighanem kulcsfontosságú lesz, hogy az afgán fegyveres erők mennyire lesznek képesek megbirkózni a pakisztáni határvidék biztosításával. Az MTI kérdésére Langheld tábornok egyértelműen leszögezte, hogy ez katonai, nem rendőri feladat lesz.
A sajtótájékoztatón szóba kerültek azok az időnkénti erőszakos cselekmények is, amelyeket az afgán fegyveres erők kiképzett tagjai követnek el a nemzetközi erők tagjai ellen. Wolf Langheld azt mondta: ezek az esetek nagyon aggasztóak – nem csupán a NATO, hanem az afgán vezetés szemszögéből is –, és igyekeznek megfelelő intézkedéseket foganatosítani.
A brunssumi parancsnokság vezetője szerint az ilyen incidensek hátterében nem mindig „beszivárgás" érhető tetten, hanem esetenként „az afgán katonák tapasztalatlansága". Az ISAF zsargonjában egyébként ezeket a incidenseket „zöld a kék ellen" támadásoknak nevezik. A brunssumi sajtótájékoztatón elhangzott az is: ma már gyakrabban fordul elő „zöld a zöld ellen" támadás, ami azt jelenti, hogy afgánok rontanak a kormányerőkhöz tartozó afgánokra.