Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az amerikai hadsereg új védelmi stratégiája

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. január 6. 14:02

Az amerikai haderőnek képesnek kell lennie megnyerni egy háborút, s eközben el kell tudnia rettenteni ellenfelét céljai megvalósításától egy másik konfliktusban. Ezt tartalmazza az Egyesült Államok új védelmi stratégiája, amelyet január 5-én, csütörtökön ismertetett a Pentagonban Barack Obama elnök és Leon Panetta védelmi miniszter.

1595929805
A bejelentés elmozdulást jelent az elmúlt évtizedek amerikai védelmi doktrínájához képest, amelynek értelmében az Egyesült Államok haderejének képesnek kellett lennie két különböző hadszíntéren zajló háború egyidejű megvívására és megnyerésére. Az új védelmi stratégia értelmében az Egyesült Államok növeli katonai jelenlétét az ázsiai-csendes-óceáni térségben és csökkenti Európában. Az Egyesült Államok továbbra is kiemelt hangsúlyt fektet legfontosabb partnerségi és szövetségesi viszonyaira.

„Folytatjuk az idejétmúlt, a hidegháború korából származó rendszerek leépítését, hogy olyan képességekbe tudjunk beruházni, amelyekre szükségünk lesz majd a jövőben, beleértve a hírszerzést, a megfigyelést és felderítést, a terrorelhárítást, a tömegpusztító fegyverekkel szembeni fellépést, s azt a képességet, hogy olyan környezetben legyünk képesek működni", amilyenben ellenfeleink nem szívesen látnak – fogalmazott Barack Obama.

Az elnök szerint a stratégia átalakításában a fő hangsúlyt a terrorelhárítás, a nukleáris elrettentés fenntartása, az Egyesült államok területének védelme, valamint „bármely lehetséges ellenfél agressziójának elrettentése és leküzdése" kapta. „A haderőnk karcsúbb lesz, de a világnak tudnia kell, hogy az Egyesült Államok megőrzi katonai fölényét olyan fegyveres erőkkel, amelyek gyorsak, rugalmasak és készek mindennemű eshetőségre és fenyegetésre válaszolni" – hangsúlyozta Obama. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok katonai erejének nagyságát és felépítését a stratégiának kell meghatároznia, s nem fordítva.

1595929806
Leon Panetta hangsúlyozta, hogy az új katonai stratégia mindazonáltal garantálja a különleges műveleti erőkre, az új hírszerzési technológiákra, a kibernetikai és robotberendezésekre fordított befektetéseket. Az amerikai vezetők nem részletezték, hogy mely területeket érintik majd a csökkentések, de az Obama-kormány korábban bejelentette, hogy tíz év alatt 489 milliárd dollárral csökkenti a Pentagon költségvetését, amit 2013-tól további 500 milliárdnyi lefaragás követ majd, ha kongresszusi pártoknak addig nem sikerül megállapodniuk a szövetségi költségvetésben végrehajtandó alternatív megszorításokról. A védelmi miniszter szerint a stratégia átalakítására a költségvetési megszorításoktól függetlenül is szükség van.

Amerikai lapvélemények szerint az elnök az új stratégia meghirdetésével elébe kívánt menni az Egyesült Államok védelmi képességeiről a választási kampányban folytatandó vitáknak. A The New York Times csütörtöki száma szerint az amerikai hadsereg létszámát a jelenlegi tervszámok alá, mintegy 490 ezer főre csökkentik majd az elkövetkező évtized során, ugyanakkor az Egyesült Államok egyet sem fog feladni 11 repülőgép-hordozójából.

Peking üdvözli az új amerikai védelmi stratégiát

Kína bizonyos fenntartásokkal, de kedvezően reagált január 6-án, pénteken Washington előző nap ismertetett új védelmi stratégiájára, amelynek értelmében az Egyesült Államok erősíteni készül katonai jelenlétét az ázsiai-csendes-óceáni térségben.

A hivatalos Hszinhua hírügynökség úgy vélekedett, „üdvözölni lehet, ha az Egyesült Államok nagyobb mértékben kíván hozzájárulni az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjéhez és stabilitásához", a kommentátor ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy Washington „esetleges militarizmusa nagy ellenszenvet válthat ki és erős ellenállásba ütközhet a világ legdinamikusabban fejlődő térségében".

A Barack Obama elnök és Leon Panetta védelmi miniszter által bemutatott új katonai doktrínát ismertetve, a Peking szócsövének tekinthető hírügynökség azt írta, hogy „a térség országai általában tiszteletben tartják a világ legnagyobb hatalma, az Egyesült Államok jogos érdekeit".

„Az Egyesült Államok szerepe – amennyiben az pozitív hozzáállással párosul és mentes a hidegháborús stílusú, zéróösszegű szemlélettől -, amellett, hogy elősegítheti a térség stabilitását és fellendülését, hasznára lehet Kínának is, amelynek békés környezetre van szüksége gazdasági fejlődésének folytatásához" – húzta alá a kommentár. „Az Egyesült Államoknak mindazonáltal tartózkodnia kell az erőfitogtatástól …" Ha katonai erejét „meggondolatlanul használná fel a térségben, azzal olyan lenne, mint elefánt a porcelánboltban, és csak veszélybe sodorná a békét, a térség stabilitásának fokozása helyett" – írta a Hszinhua.