Az amerikai hadsereg új védelmi stratégiája
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2012. január 6. 14:02Az amerikai haderőnek képesnek kell lennie megnyerni egy háborút, s eközben el kell tudnia rettenteni ellenfelét céljai megvalósításától egy másik konfliktusban. Ezt tartalmazza az Egyesült Államok új védelmi stratégiája, amelyet január 5-én, csütörtökön ismertetett a Pentagonban Barack Obama elnök és Leon Panetta védelmi miniszter.
„Folytatjuk az idejétmúlt, a hidegháború korából származó rendszerek leépítését, hogy olyan képességekbe tudjunk beruházni, amelyekre szükségünk lesz majd a jövőben, beleértve a hírszerzést, a megfigyelést és felderítést, a terrorelhárítást, a tömegpusztító fegyverekkel szembeni fellépést, s azt a képességet, hogy olyan környezetben legyünk képesek működni", amilyenben ellenfeleink nem szívesen látnak – fogalmazott Barack Obama.
Az elnök szerint a stratégia átalakításában a fő hangsúlyt a terrorelhárítás, a nukleáris elrettentés fenntartása, az Egyesült államok területének védelme, valamint „bármely lehetséges ellenfél agressziójának elrettentése és leküzdése" kapta. „A haderőnk karcsúbb lesz, de a világnak tudnia kell, hogy az Egyesült Államok megőrzi katonai fölényét olyan fegyveres erőkkel, amelyek gyorsak, rugalmasak és készek mindennemű eshetőségre és fenyegetésre válaszolni" – hangsúlyozta Obama. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok katonai erejének nagyságát és felépítését a stratégiának kell meghatároznia, s nem fordítva.
Amerikai lapvélemények szerint az elnök az új stratégia meghirdetésével elébe kívánt menni az Egyesült Államok védelmi képességeiről a választási kampányban folytatandó vitáknak. A The New York Times csütörtöki száma szerint az amerikai hadsereg létszámát a jelenlegi tervszámok alá, mintegy 490 ezer főre csökkentik majd az elkövetkező évtized során, ugyanakkor az Egyesült Államok egyet sem fog feladni 11 repülőgép-hordozójából.
Peking üdvözli az új amerikai védelmi stratégiát
Kína bizonyos fenntartásokkal, de kedvezően reagált január 6-án, pénteken Washington előző nap ismertetett új védelmi stratégiájára, amelynek értelmében az Egyesült Államok erősíteni készül katonai jelenlétét az ázsiai-csendes-óceáni térségben.
A hivatalos Hszinhua hírügynökség úgy vélekedett, „üdvözölni lehet, ha az Egyesült Államok nagyobb mértékben kíván hozzájárulni az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjéhez és stabilitásához", a kommentátor ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy Washington „esetleges militarizmusa nagy ellenszenvet válthat ki és erős ellenállásba ütközhet a világ legdinamikusabban fejlődő térségében".
A Barack Obama elnök és Leon Panetta védelmi miniszter által bemutatott új katonai doktrínát ismertetve, a Peking szócsövének tekinthető hírügynökség azt írta, hogy „a térség országai általában tiszteletben tartják a világ legnagyobb hatalma, az Egyesült Államok jogos érdekeit".
„Az Egyesült Államok szerepe – amennyiben az pozitív hozzáállással párosul és mentes a hidegháborús stílusú, zéróösszegű szemlélettől -, amellett, hogy elősegítheti a térség stabilitását és fellendülését, hasznára lehet Kínának is, amelynek békés környezetre van szüksége gazdasági fejlődésének folytatásához" – húzta alá a kommentár. „Az Egyesült Államoknak mindazonáltal tartózkodnia kell az erőfitogtatástól …" Ha katonai erejét „meggondolatlanul használná fel a térségben, azzal olyan lenne, mint elefánt a porcelánboltban, és csak veszélybe sodorná a békét, a térség stabilitásának fokozása helyett" – írta a Hszinhua.