Az eső elől sem hátráltak meg a kadétok
Szöveg: Gyimóthy Levente | Fotó: Révész Csaba |  2020. szeptember 27. 18:02A honvédelem iránti érdeklődés ,,felcsigázása” és a Magyar Honvédség népszerűsítése lebegett célként a szervezők előtt, amikor szeptember 25-ére Pákozdra és a Velencei tó környékére meghirdették a nagyjából 7-8 kilométert kitevő 18. Országos Ifjúsági Honvédelmi Járőrversenyt.
A résztvevők a Honvéd Kadét Program középiskolásain kívül az ország középiskoláinak 3. és 4.osztályos diákjaiból, valamint egyetemi hallgatókból kerültek ki, akik 4 fős csapatokban ,,vágtak neki” az erőt próbáló vidéknek a pákozdi Katonai Emlékparktól kiindulva.
A Honvéd Szondi György Sportegyesület rendezésében, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred segítségével és a Honvédelmi Sportszövetség (Hososz) égisze alatt megvalósult programmal a fiatalok sportolási lehetőségeit bővítenék.
A sportprogramra 45 csapat nevezett 22 oktatási intézményből, akik Debrecentől Komlón át Kiskunhalasig számos helyről érkeztek – hozta szóba a tömeges érdeklődést a helyszínen Szentes László, a Hososz alelnöke. Hangsúlyozta: az egyesületi kereteken belül a versenyt már több mint 15 éve rendezik meg, amely színvonalában is és feladatában is évről évre erősödött. Odáig, hogy idén már a Honvéd Kadet Program részévé vált, sőt ez a legnehezebb, legkomplexebb verseny a mai napig.
Az esőtől sem mentes megméredtetés jellegét tekintve, alapvetően egy teljesítménytúrával összekötött, járőr típusú csapatprogramról beszélhetünk, ahol a rajtszámmal ellátott egységek egy, saját maguk által megválasztott terepszakaszon, térképpel tájékozódva hajtják végre a kiszabott feladatokat. Ennek során, egyrészt katonai képességet mérő, másrészt szellemi tudáspróbán is megmérettettek. Ilyen volt a harcszerű körülmények közötti kézigránát hajítás, a természeti elemekből felépült akadályok leküzdése, a mászás, függeszkedés, vagy a billenő-, futógerenda akadályokból álló pálya teljesítése.
Ezeken túl légfegyverrel való lövészetből, íjászatból, kenuval történő evezésből is kipróbálhatták magukat, de az ellenséges rádió bemérése is éppúgy része volt a megmérettetésnek, mint a MÁTRIX tájékozódási, a katasztrófavédelmi, vagy a gátépítéssel járó, vízügyi feladatok és persze az elsősegély-nyújtási, egészségügyi elemek. A változó szintkülönbséggel bíró terepen több ellenőrző állomást állítottak fel, amelyeknél a kialakításuknak köszönhetően egy időben több csapat is végrehajthatta feladatát.
GALÉRIA
Galéria