Civilként érkeztek, katonaként távoznak
Szöveg: Pogrányi Zoltán ftõrm. | 2009. április 8. 12:30Bevonulás: e fogalom már több mint tíz éve szinte ismeretlen a tatai 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában. Április 7-én azonban újra a katonai szolgálatra való bevonulás pezsgése hatotta át a nagy múltú alakulatot. Több mint százhúsz fiatal ébredt civilként ezen a napon, de álomra már a Magyar Köztársaság katonájaként hajtotta a fejét.
A szerződéses katonai szolgálatra jelentkező fiatalok reggel nyolc óra körül kezdtek szállingózni a laktanyába és délután kettőre már mindannyian megérkeztek. Kísérőik a fogadó ponthoz vezették őket, ahonnan a reggeli hidegcsomag átvétele után már indultak is a dandár étkezdéjében kialakított tájékoztató ponthoz.
A szerződések aláírását és a katonai eskütételt követően egészségügyi vizsgálat, majd a katonai felszerelés átvétele következett. Körleteiket csak ezek után foglalták el, és a kiképző tiszthelyettesek instrukciói alapján az egyenruhát is szabályosan öltötték magukra.
Vajon mi vonzotta a katonai pályára ezeket a fiatalokat? – kérdezhetnénk.
A katonáskodás – valljuk be őszintén – nem könnyű feladat. A kihívások, a megterhelés, a folyamatos kiképzés mind-mind kemény akaratot és kifogástalan fizikai állapotot kívánnak meg. Nem egy „leányálom" mondhatnánk.
Az újoncok laktanyába érkezését, katonává válásuk első pillanatait folyamatosan szemmel kísérte a 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka, Huszti András dandártábornok is. A parancsnok hol a fogadó ponton, hol az átadó-átvevő pontokon ellenőrizte katonái tevékenységét, és szólt pár bátorító szót a bevonuló fiatalokhoz.
“Ez a bevonulás már nem az a bevonulás, amire sokan a sorkatonai szolgálatuk kapcsán emlékeznek, hiszen a ma érkező fiatalok már nem kényszerből, hanem saját döntésük alapján állnak katonának." – mondta el Huszti tábornok.
“A sorkatonai szolgálat felfüggesztésével sajnos elvékonyodott az a szál, ami a Magyar Honvédséget a társadalommal összeköti, ezért a szerződéses katonai szolgálatra jelentkezők csak a toborzóirodáktól, az alakulatoktól és a Magyar Honvédséghez kötődő különböző hír- és tájékoztató portálokról kaphatnak hiteles információt. Persze érdeklődnek mindenkitől, de a volt sorkatonák tapasztalatai már csak a múltat tükrözik. Jelentős változások mentek végbe az elmúlt öt
Az újoncok alapkiképzése már a bevonulás másnapján megkezdődik. A tizenkét hetes kiképzés céljából felállított kiképző század kötelékében megismerik a katonai viselkedés szabályait, az alaki fogásokat, megtanulják használni felszerelésüket és fegyvereiket. Kiképzett katonává azonban csak további egy év múltán válnak, hiszen az alapkiképzés csak a tudás bázisát teremti meg.
Az alapkiképzés után ki-ki a saját alakulatához kerül, ahol szakkiképzéssel folytatódik a soha véget nem érő tanulás.
Tanulni márpedig kell, hiszen ők a jövő katonáinak egy újabb százada. Õk azok, akik kiváló felkészültségükkel, fegyelmezett feladatvégrehajtásukkal fogják tovább öregbíteni a magyar katona elismertségét és az egész világon jó hírnevét.