Felújított magyar katonai parcellát adtak át Szlovákiában
Egyetlen magyar honvédről sem feledkeznek meg
Szöveg: Navarrai Mészáros Márton | Fotó: Rácz Tünde |  2024. szeptember 13. 14:35Tizenhárom sírt tartalmazó magyar katonai parcellát és emlékművet adtak át a szlovákiai Diószegen (Sládkovičovo), szeptember 11-én, szerdán. A parcella Memoriae Patrum Honismereti Társulás által kezdeményezett felújítása a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) szakmai és anyagi támogatásával valósult meg.
„A Diószegen elesett és itt eltemetett háborús hősök mindegyike szépreményű ifjúként vonult be a Magyar Honvédséghez. Akkor még úgy tűnt, hogy előttük áll az élet. Céljaikat, vágyaikat azonban nem teljesíthették be, mert a második világháború közbe szólt: a hadiparancs véres harcokba vezényelte őket” – elevenítette fel a múltat a szlovákok és magyarok lakta Diószeg polgármestere, Krommer Gábor a felújított katonai parcella ünnepélyes avatásán, a diószegi köztemetőben.
A mintegy ötezer lelkes település vezetője hangsúlyozta, hogy napjaink emberének meg kell becsülnie azt a kiegyensúlyozott, békés világot, amelyet az elődei vívtak ki. Krommer Gábor elmondta: azt, hogy a sírok méltó állapotba kerültek, Bréda Tivadar nyugalmazott párkányi tűzoltó, hadisírgondozó, a Memorieae Patrum Honismereti Társulás elnöke érte el.
Dr. Lukács Bence Ákos, a HM HIM Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság igazgató-helyettese beszédében hangsúlyozta: nem csak az 1. hadsereg alakulataiban szolgálatot teljesítő, Diószegen eltemetett katonák előtt rójuk le kegyeletünket, hanem kötelességünk fejet hajtani a második világháború minden, harcokban elesett honvédje előtt is. „A mai bizonytalan időkben különösen fontosnak tartjuk, hogy nemzetünk ápolja a hősi halált halt katonák emlékét, hiszen áldozatvállalásuk, a szenvedésben, a nélkülözésben mutatott helytállásuk példát mutat az utókor számára” – mondta.
Mint kiemelte, a katonáink hosszú évtizedekig méltatlanul – gyakran jelöletlen sírokban – voltak eltemetve, emlékükkel nem lehetett foglalkozni a kommunizmus és szocializmus évtizedeiben.
„Amikor 1944. augusztus 26-án a szovjet Vörös Hadsereg átlépte országunk akkori határait, a Magyar Királyi Honvédség állománya elszántan szállt szembe a szovjetekkel. Folyamatos harcok közepette, szinte reménytelen helyzetben, küzdöttek a honvédek, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy feltartóztassák a túlerőben lévő ellenséget. Diószeg térségét 1944 novemberében érte el a front, az itt állomásozó magyar és német csapatok megkísérelték feltartóztatni a szovjetek előre nyomulását, de lehetetlen küldetés volt a megállításuk” – fogalmazott dr. Lukács Bence Ákos.
„Köszönetet érdemel, hogy a hősi parcella sorsával helyi önkéntesek foglalkoztak. Nem pusztán ők kutatták fel az ott eltemetettek sírját, hanem ők hívták fel a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum figyelmét arra, hogy kiket rejt ez a föld. A rekonstrukcióra is helyi civilek, vállalkozók és a város önkormányzatának összefogásával került sor, intézetünk anyagi és szakmai támogatásával” – húzta alá.
Bréda Tivadar, a Memoriae Patrum Honismereti Társulás elnöke 2013-ban járt először a diószegi köztemetőben, ahol munkatársaival egy korabeli sírhelyvázlat alapján találta meg a helyszínt. „Ezek a sírkövek, amelyek végre a tizenhárom, rossz állapotban lévő fakereszt helyén állnak, Diószeg történetének, múltjának egy szegletét jelenítik meg” – fogalmazott beszédében.
Az átadott katonai parcellát, valamint a hősi halottak emlékművét dr. Író Sándor őrnagy, katolikus tábori lelkész szentelte fel.
Értékmentő vállalás
Bréda Tivadar huszonhét évig szolgált tűzoltóként, korábban a párkányi tűzoltóság parancsnoka volt. Alapító elnöke a Memoriae Patrum Honismereti Társulásnak. Önként vállalt missziójának tekinti a felvidéki magyarság történelmi emlékezetének – különösképpen a második világháborúban elesett magyar katonák emlékének – megőrzését. „Nagyjából 2010-től kutatom a Felvidéken eltemetett magyar katonák emlékhelyeit, sírjait. A jelenlegi Szlovákia területén 3500-ra tehető az eltemetett katonáink száma, de a sírok mintegy 80 százaléka ma már nem található meg. Egyrészt próbáljuk a meglévő sírokat felújítani, az egykori temetkezési helyeken pedig emlékművel adózni a magyar honvédek áldozatvállalása előtt” – mondta az ünnepséget követően.
Az átadott parcellában tizenhárom sír található, de az emlékmű tizenhat elhunytról tesz említést. „A tizennegyedik sír Horváth Gáspár honvédé, innen nem messze található, azt szintén felújítottuk. A köztemető távolabbi részében egy ezredorvost, valamint egy egészségügyi nővért temettek el” – tájékoztatott.
Emlékápolás összefogással