Grúziába és Ukrajnába utazik az amerikai alelnök
Szöveg: MTI/honvedelem.hu | 2008. szeptember 1. 9:13Kedden Azerbajdzsánba, Grúziába és Ukrajnába utazik az amerikai alelnök, Dick Cheney. A látogatás célja, hogy megerősítse az Egyesült Államok támogatását Oroszország e “hátsó udvarában”. Erkölcsi támogatásról van szó, amelyet a Bush-kormányzat különösen fontosnak tart a grúziai események után.
Az alelnök ellátogat Tbiliszibe, a grúz fővárosba is, miközben -hírek szerint- az amerikai katonai vezetés azt tanulmányozza, hogy hogyan építse újra Grúzia hadseregét úgy, hogy azzal ne provokáljon semmiféle orosz válaszlépést.
Medvegyev az egyszerre három orosz tévécsatornán sugárzott interjúban kijelentette: országa meghozta a két terület elismerésére vonatkozó döntését, amely visszavonhatatlan, és “más kérdés", hogy a többi ország is elismeri-e független államként a két területet.
Úgy vélekedett, hogy Abházia és Dél-Oszétia elismerésének folyamata meglehetősen hosszú ideig eltarthat, de Moszkva álláspontja ettől nem változik meg. Az orosz elnök kedden írta alá a két szakadár grúziai terület függetlenségének orosz elismerésére vonatkozó rendeletet, ami Nyugaton éles bírálatokat keltett.
A NATO-tagállamok szerdán felszólították Moszkvát az elismerés visszavonására. Oroszország példáját még egyetlen külföldi állam – köztük Oroszország egyetlen szövetségese – sem követte, Moszkva kifejezett felhívása ellenére sem. Medvegyev az interjúban elmondta azt is, hogy Moszkva “nemzetközi szerződéseket" készül kötni Abháziával és Dél-Oszétiával, rögzítve a két terület számára nyújtandó orosz katonai, gazdasági, humanitárius és szociális segítséget. Oroszország feladatának azt nevezte az államfő, hogy szavatolja Abházia és Dél-Oszétia lakosainak a békét és nyugalmat.
Medvegyev az országa elleni esetleg szankciókról határozó EU-csúcs előtti nyilatkozatban értésre adta, hogy nem ijedt meg a szankciófenyegetésektől, sőt felvetette más országokkal szembeni orosz büntető intézkedések lehetőségét. Megjegyezte, hogy Moszkva nem híve a szankcióknak, amelyekhez csak rendkívüli esetekben folyamodik. Orosz szankciók bevezetéséhez külön erre vonatkozó törvényeket kell beiktatni az orosz jogrendbe, de Moszkva szükség esetén elfogadhat ilyeneket. Medvegyev mindazonáltal a kívánt céllal ellentétes hatást kiváltónak tartja e lehetőséget.