Győztes csata Tápióbicskén és Isaszegen
Szöveg: Szűcs László | 2011. április 4. 8:10A magyar hadtörténet egyik csúcspontja. Egyetlen mondattal így lehetne a leginkább jellemezni az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tavaszi hadjáratát. A hat csatából álló hadjárat során egyértelműen bebizonyosodott, hogy az alig egy éve létező honvédsereg képes reguláris haderőként működni, s komoly ellenfélként felvenni a harcot a császári alakulatokkal. A tavaszi hadjárat előtt és alatt történt főbb eseményeket a honvedelem.hu kérésére Hermann Róbert történész vázolta fel. Írásunk negyedik része.
A gyalogosdandár zászlóaljai kereszttűzbe fogták a magyarokat, és súlyos veszteségeket okoztak. A visszavonuló gyalogosok átkeltek a Tápió hídján, ekkor Klapka megpróbált segíteni a helyzeten, s előrerendelte lovasságát. Azonban ez sem segített. Már úgy látszott, hogy a magyarok elveszítik az előre nem tervezett csatát, amikor megérkezett Damjanich tábornok és az általa vezetett hadtest.
A horvát csapatok által tűz alatt tartott Tápió híd elfoglalása az ő gyalogságának sem ment, ám ekkor Damjanich harmadik zászlóaljának parancsnoka, Földváry Károly kezébe kapta a kilencedik zászlóalj zászlaját és felrohant vele a hídra. A harmadik zászlóalj követte a parancsnokát, a kilencedik pedig a zászlaját, így rövid időn belül lesöpörték a hídról a horvát határőröket, elfoglalták az átkelőt, Jellacsics csapatait pedig kiűzték Tápióbicskéről.
Ebből egy nagyon heves, lovassági összecsapás alakult ki, amelynek során a magyarok komoly veszteségeket szenvedtek. (Az ütközet halottainak sírját tavaly találták meg és állítottak nekik emlékművet! – mondta Hermann Róbert) A hadifoglyok kihallgatása után, április 6-án pedig Gödöllő magasságáig rendelte vissza a teljes császári haderőt.
Az ütközetbe bevonták az Aulich Lajos vezette, tartalékban lévő magyar hadtestet is. Már úgy tűnt, hogy Jellacsics csapatait sikerül kiszorítani Isaszegről, amikor a magyar seregek oldalában megjelent a Schlik tábornok vezette császári hadtest fele. A csata megakadt, a magyaroknak csak a kora esti órákra sikerült elfoglalniuk az Isaszeg fölötti magaslatokat, s elűzni onnan Jellacsics seregeit. Az erről értesülő Windisch-Grätz pedig elrendelte a császárai csapatok visszavonulását a fővárosba.
„Az isaszegi csatával véget ért a tavaszi hadjárat első szakasza. Az eredmény nem volt nagyon jelentős, ugyanis a magyaroknak – a kezdeti haditerv céljai ellenére – nem sikerült megsemmisíteniük az ellenség főerőit, sőt a fővárost sem foglalták el. Viszont végig jelentős ellenséges erőkkel álltak szemben, s több győzelmet is arattak, tehát kijelenthető, hogy a hadjárat első része sikeresen zárult" – mondta Hermann Róbert.
(Folytatjuk!)
Fotó: folkturista.hu és archív