A reformáció emlékéve
Szöveg: Dr. Kulpinszky Eleonóra | 2017. március 31. 7:07Amióta harcok vannak, katonák is vannak és ezzel egyidejűleg jelent meg a – mai kifejezéssel – tábori lelkészi szolgálat iránti igény. A napjaink modern hadseregeiben szolgáló tábori lelkész küldetéséről Jákob János dandártábornokot, a HM Tábori Lelkészi Szolgálat protestáns püspökét kérdeztük, a téma aktualitását pedig a reformáció jubileumi emlékéve adja.
Az emlékév 1517. október 31-ére fókuszál, amikor Wittenberg lelkésze, Luther Márton kitűzte 95 pontból álló téziseit a helyi vártemplom kapujára, szimbolikusan útjára indítva ezzel a reformációt.
Miért különösen fontos az idei esztendő a keresztyén világ számára?
Figyelmünk a reformáció 500 éves történelmére irányul, melyet világszerte hálaadó istentiszteletekkel, kulturális programokkal, koncertekkel ünneplünk. A magyarországi evangélikus és református, sőt valamennyi protestáns egyház csatlakozott a Reformáció Emlékévének méltó megünnepléséhez. Szeretnénk minél többet megmutatni a reformációhoz kötődő értékekből. A Kárpát-medence különösen gazdag ezekben a kincsekben, hiszen alapjában véve meghatározták a magyar történelmet, nemzetünk életének fejlődését. Gondoljunk az oktatásra, az anyanyelv használatára, a magyarra fordított teljes Szentírásra, amely emberöltőkön keresztül egyedüli könyvként volt jelen az otthonokban. A török dúlta Magyarország kifosztott, felégetett falvaiból elmenekült lakosság számára a lelki feltámadást, a reményt, a megmaradást hozta a magyar nyelvű igehirdetésből nyert hit. Tudjuk, egész nemzetünket gazdagítja ez az örökség.
Mi vezérelte Luther Mártont a 95 tétel megírására? Volt-e a reformáció eszmeiségének előzménye?
Országszerte számos programmal emlékeznek a reformáció „születésnapjára". A katonák számára mivel készül a Protestáns Lelkészi Szolgálat?
Folyamatosan érkeznek megkeresések, felkérések katonai szervezetektől, nyugdíjaskluboktól és intézményektől a reformációval kapcsolatos előadásokra, mi pedig igyekszünk a meghívásoknak eleget tenni. Másodsoron – e jubileum apropóján – mi is felkerekedünk és egy katonai zarándoklat keretén belül végigjárjuk Luther életútját, meglátogatjuk a leghíresebb városokat (Eisleben, Erfurt, Wartburg és Wittenberg), ahol megfordult és alkotott; egyben e városok a protestantizmus megszületésének tanúi voltak. Októberben pedig – a Reformáció Napjához közeledve – hálaadó katona-istentiszteletet tartunk a Ludovika Kápolnában. Továbbá szándékunkban áll katonák számára egy rövid ismeretterjesztő anyag összeállítása, kiadása. A Gedeon Társaság 25 000 tereptarka kötéssel nyomott Újszövetséggel ajándékozta meg püspökségünket az emlékév alkalmából, amit már el is kezdtünk kiosztani a katonák között.
A harchoz, fizikai kihívások leküzdéséhez szokott katonák igénylik-e a lelki támogatást? Mikor merül fel leginkább az igény a lelkészek részvételére a katonák életében? Mit tud tenni a tábori lelkész a katonákért?
Az ember túl azon, hogy a teremtésben a legnagyobb kockázatot jelentő tényező, mindmáig lelkileg a legbonyolultabb teremtmény. Ez alól – bármilyen tudással, tehetséggel, adottsággal rendelkezünk korra, nemre, vallási elkötelezettségre való tekintet nélkül, a társadalomban elfoglalt helyünktől függetlenül – senki sem kivétel, a legjobban felkészített katona sem. A mindennapjaink békében és háborúban egyaránt produkálnak olyan élethelyzeteket, amelyekből nehéz segítség nélkül jó irányba elindulni. Ilyenkor elárasztja a gondolatainkat, a szívünket a létezésnek egy különös érzése, ami semmi máshoz nem fogható. Ezen élethelyzetek kezeléséhez felkínáljuk közösségünket, szervezett istentiszteleteinket, (minden hónap első vasárnapján nyilvánosan látogatható katona-istentiszteletet tartunk a Ludovika Kápolnában), ünnepi alkalmainkat, csoportos és egyéni lelki gondozói beszélgetések lehetőségét, továbbá imádságban hordozzuk a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség valamennyi alkalmazottját, tagját. Imádságaink, hisszük, Isten elé kerülnek! Kicsinységünk ellenére, láthatóan vagy láthatatlanul a háttérben, a helyőrségekben, a határ menti szolgálatokban, a missziókban, megoldhatatlannak tűnő problémák, stabilitását veszítő kapcsolatok, fájdalmak és betegségek között, a gyász terhét hordozók mellé állva vagy az örvendezők között segítjük a honvédelem ügyét szolgálókat. Jézusnak, elhívónknak a tanúi igyekeztünk lenni, akinél, hisszük, minden lehetséges. Mert a katonákra is érvényes minden körülmény között Pál útmutatása: „ne dobjátok el bizodalmatokat, melynek nagy jutalma van!" (Zsid 10:35). Kijelenthetjük, ma tisztában vannak a katonák azzal, mit várhatnak el, miben kaphatnak segítséget a tábori lelkésztől. Tudják, szolgálatunk nem helyhez, hanem lélekhez kötött. Akkor is így van ez, ha munkánk sokrétűsége gyakran túlmutat a hitélet dolgain.
A tábori lelkész egyszerre pap és katona. Hogyan fér meg egymás mellett ez a két hivatás? Vannak a szolgálatnak kihívásai?
Mindkét hivatás teljes értékű, önállóan megáll a maga lábán. A tábori lelkész valójában az a lelkész, aki a szolgálatát katonák között végzi. A klasszikus lelkészi szolgálattól üzenetében nem különbözik, csupán az üzenet közlésének módjában van változás. Mivel a katonai hivatás egy semmi máshoz nem hasonlítható, sajátos körülmények közt zajló veszélyes feladat, így ahhoz, hogy a katonák között lehessen a lelkész, alapvető katonai ismeretekkel kell rendelkeznie. Mi több, sorsközösséget kell vállaljon a katonákkal. Kihívásnak azt tartom, hogy bele kell illeszkedjen a szolgálata az adott körülmények, elvárások, lehetőségek korlátai közé. A mögöttünk álló időszak azt mutatja, ugyan ez gyakran nagy rugalmasságot kíván mindkét féltől, de működik.
Mi a reformáció üzenete a 21. században?
A reformáció örökségét valló és vállaló egyházak kezdettől fogva feladatuknak tekintik, hogy a keresztyénség a hit által, a biblikus alapokhoz ragaszkodva szolgálja az egyház megújulását. A keresztyén hit soha nem normák, szabályok rendszere és nem is világnézet vagy tan, mint ahogyan némelyek ma is próbálják kezelni. A keresztyén hit az ember és Jézus Krisztus között létrejött bizalmi kapcsolat. Megérti az ember Isten szeretetét, mellyel Egyszülött Fiát feláldozta érte, és válaszul élete felajánlásával viszonozza azt. Így a reformáció sohasem veszítheti el értelmét, időszerűségét, ahogyan a régi reformátori elv is mondja: „ecclesia semper reformata" – az egyház mindig reformálásra szorul.
Fotó: Tóth László és archív
Forrás: Magyar Honvéd 2017. március