Az afganisztáni és koszovói missziókat is értékelik a hétvégén a NATO vezérkari főnökei
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. szeptember 11. 8:00Az aktuális témák − köztük a szíriai helyzet folyamatos figyelmet igénylő kérdései − mellett az afganisztáni és a Magyarország szempontjából különösen fontos koszovói missziókat is értékelni fogják a vezérkari főnökök a NATO Katonai Bizottságának hétvégi, budapesti ülésén − nyilatkozta dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök az MTI-nek.
A több hónapos előkészületekkel megelőzött konferencia helyszínének, a megfelelő munkavégzés körülményeinek biztosítása mellett a szervező országnak kell gondoskodnia a konferencia résztvevőinek biztonságáról is. A hétvégi vezérkari főnöki találkozó biztosítási és biztonsági feladatait a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat a Belügyminisztériumhoz tartozó Készenléti Rendőrséggel közösen végzi majd.
Benkő Tibor kifejtette, a Katonai Bizottság háromnapos magyarországi látogatása során szombaton reggel nyolctól este hétig folyamatosan ülésezik majd. Elsősorban a legaktuálisabb témákat tárgyalják meg, mely során minden tagország véleményét kikérik, és arra törekednek, hogy valamennyi kérdésben konszenzust alakítsanak ki.
A budapesti konferencia fő témái között szerepelnek majd a külföldi NATO-műveletek, s kiemelt figyelmet kapnak a Közel-Kelet és Észak-Afrika térségében tapasztalható kihívásokra adandó válaszok.
Emellett áttekintik a következő két év várható legfontosabb feladatait. Napirenden lesz a szövetség tervezett átalakítása − mondta a vezérkari főnök, kifejtve: „ahhoz, hogy a NATO a jövőben is hatékony képességekkel rendelkezzen a fenyegetések kezelésére, elengedhetetlen az egyre korlátozottabb erőforrások mind hatékonyabb kihasználása".
A NATO legfőbb döntéshozó szerve, a Katonai Bizottság évente háromszor ülésezik, ebből kétszer Brüsszelben, majd szeptember közepén a huszonnyolc NATO-tagország valamelyikében. A rendezés jogáért önkéntes alapon jelentkezhetnek a nemzetek a következő 5-7 éves időszakra. Magyarország éppen 12 évvel ezelőtt, 2001. szeptember 11-én rendezett volna ilyen találkozót, akkor azonban a rendezvény az Egyesült Államokat ért terrortámadás miatt megszakadt. Az azóta eltelt tizenkét év során Magyarország fontos tagja lett a NATO-nak. Éppen az akkori történések nyomán megváltozott biztonságpolitikai helyzet révén nyílt meg például a lehetőség Magyarország számára is a széles körű műveleti szerepvállalásokra.
„Az akkor még elérhetetlennek tűnő ezerfős missziós részvételi létszám az utóbbi évekre valósággá vált" − emelte ki Benkő Tibor, megjegyezve: ez a szám a hadseregek létszámához viszonyítva a NATO-tagországok élmezőnyébe helyezi Magyarországot.
A Honvéd Vezérkar főnök tavaly Hende Csaba honvédelmi miniszter jóváhagyásával ajánlotta fel, hogy idén Magyarország megrendezné a találkozót, a Katonai Bizottság pedig egyhangúlag elfogadta a meghívást. Benkő Tibor szerint „a rendezés jogának elnyerése a NATO a magyar haderőt érintő elismerésének és katonadiplomáciai sikerének is tekinthető".