Egyre nagyobb a védelmi igazgatás jelentősége
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2016. július 4. 20:59Napjainkban fokozatosan nő a védelmi igazgatás jelentősége, és a jelenlegi biztonságpolitikai környezetben legalább olyan fontos országvédelmi képességekkel rendelkezik, mint bármely más fegyvernem – hangzott el július 4-én, hétfőn a védelmi igazgatás napja alkalmából tartott ünnepségen a Honvédelmi Minisztériumban.
Napjaink legújabb biztonsági kihívásai tovább erősítik az egyes ágazatok és szakterületek együttműködésének igényét – írta köszöntőjében az államtitkár, hozzátéve, hogy a Magyar Honvédség már huzamosabb ideje vesz részt a tömeges migráció kezelésében, a határok védelmében, miközben szorosan együttműködik a rendőrséggel és más, civil hatóságokkal. Ez és a további – a kor új típusú fenyegetéseiből fakadó – kihívások eltérő védelmi képességek kialakítását igénylik, ami elképzelhetetlen a különböző ágazatok, illetve szervezetek együttes fellépése nélkül. „Ma már az is belátható, hogy az egyre aktívabbá és agresszívebbé váló nemzetközi terrorizmus elleni harc sem vívható meg sikeresen a katonai erő és a speciális katonai képességek bevonása nélkül" – mutatott rá dr. Dankó István.
Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM Védelmi Hivatal megbízott főigazgatója az ünnepségen jelezte: az általa vezetett szervezet – a tervek szerint – szeptember elejétől a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztályaként fogja ellátni eddigi feladatait. A főigazgató beszélt továbbá a közigazgatás fejlesztéséről, amely kapcsán méltatta a Magyary-programot. Napjaink főbb kihívásai között megemlítette a fegyveres konfliktusokat, a hibrid hadviselést és a terrorizmust, kiemelve, hogy a terrorveszélyhelyzettel összefüggő Alaptörvény-módosítás már lehetővé teszi, hogy a katonákat terrorellenes műveletekben is bevessék, ha a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok alkalmazása már nem elegendő. A szövetségesi együttműködéssel kapcsolatban kijelentette, hogy a NATO által napjainkban szorgalmazott „resilience", vagyis nemzeti reagáló-, illetve ellenállóképesség szorosan kapcsolódik a már fent is említett átfogó megközelítéshez, amelyet a védelmi igazgatás is képvisel.
Dr. Patyi Sándor nyugállományú dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal egykori főigazgatója előadásában felidézte a védelmi igazgatás átalakításának, illetve fejlődésének nevezetesebb állomásait a ’90-es évektől kezdve a NATO- és EU-csatlakozásig, megosztva a hallgatósággal ezzel kapcsolatos élményeit, tapasztalatait.
Dr. Resperger István ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági
Intézetének igazgatója előadásában felvázolta a napjainktól 2050-ig terjedő időszak várható
biztonsági kihívásait – úgymint környezetszennyezés, túlnépesedés, energia- és élelemhiány,
nemzetközi terrorizmus, tömeges migráció, hibrid hadviselés -, és beszédes adatokat mutatott be
az ezekkel kapcsolatos közép-, illetve hosszú távú tendenciákról, várakozásokról. Az előadó
többször is kihangsúlyozta, hogy védelmi igazgatási rendszerünk a fenti kihívások
mindegyikében nagymértékben érintett, illetve érintett lesz.
Az ünnepségen elismeréseket adtak a társminisztériumok, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, valamint a HM Védelmi Hivatal azon munkatársai részére, akik az elmúlt időszakban a védelmi igazgatás területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Dr. Varga Attila Ferenc ezredes ez alkalomból megköszönte mindazon szervezetek támogatását, együttműködését, amelyek hozzájárultak a honvédelem érdekében tett erőfeszítésekhez.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária