Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Értéktárba kerültek az egyedi festésű helikopterek

Szöveg: honvedelem.hu / MH SZHB |  2014. augusztus 14. 19:00

A szolnoki önkormányzat − a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról szóló törvény és kormányrendelet alapján − a városi Damjanich János Múzeumot bízta meg a települési értéktár létrehozásával és gondozásával.

Szalay Ferenc polgármester januárban közzétett felhívására az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis is benyújtotta javaslatát, mégpedig két témakörben. Az egyik a szolnoki repülőmúzeum, a másik pedig a két, speciális festésű harci helikopter.

HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhely

A szolnoki repülőmúzeum, az ország legnagyobb szabadtéri repülőkiállítása nem is kerülhetett volna jobb helyre, mint a magyar katonai repülés fellegvárába, Szolnokra. Az évente több mint harmincezer látogatót fogadó kiállítás az ötvennégy kiállított repülőeszköz és a számtalan tárgyi emlék segítségével nemcsak az önálló hazai katonai repülés elmúlt hetvenöt évéről nyújt átfogó képet, de néhány eszközön keresztül a polgári és a sportrepülést is bemutatja. 

1595976985

Érdekes színfoltjai a múzeumnak a Svájcból, Törökországból, Svédországból és Németországból érkezett repülőgépek, de a kiállítás legnépszerűbb eszközei a különleges becenevet kapott három magyar felségjelű gép, úgymint „Csőrike I.", „Cápeti I." és Cápeti II.". A huszonkétezer négyzetméteres területen három fedett kiállítóhely található.

A kiállítás a szolgálatból kivont repülőtechnika egyedülálló gyűjteménye, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy az eszközöket megőrizzék az utókor számára. Összesen 54 kiállított repülőeszköz, valamint számtalan alkatrész, fegyver- és repülőroncs-maradvány található a gyűjteményben.

1595976986


„Golden Hind" speciális bemutatófestésű 714-es Mi-24V harci helikopter, „Csőrike" speciális bemutatófestésű 716-os Mi-24V harci helikopter

A két harci helikopter egyedi festéssel rendelkezik.
A 714-es oldalszámú „Golden Hind" egyszerre állít emléket a magyar mondakör legendás alakjának, a Csodaszarvasnak, a nemzeti hovatartozást erősítő trikolórnak és a légi műrepülésnek. A forgószárny és a faroklégcsavar forgás közben a kokárdát szimbolizálja.

1595976986

A 716-os oldalszámú helikopter a Magyarország területére oly jellemző kerecsensólymot mintázza.

A helikopterek több hazai és nemzetközi bemutatón szerepelve képviselték a Magyar Honvédséget és hazánkat, ezáltal állítva emléket történelmünknek és a helikopteres kultúrának. A 714-es helikopterről Japánban limitált szériás makett is készült, melyet világszerte forgalmaznak.

A Szolnoki Értéktár Bizottság legutóbbi ülésén turizmus kategóriában a múzeumot, ipari és műszaki megoldások kategóriában a két festett helikoptert felvette nyilvántartott értékei közé.