Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hamarosan zárul a Kisalföldi Homokpuszta Life projekt

Szöveg: honvedelem.hu / Aquaprofit Zrt. |  2015. november 10. 11:22

Befejezés előtt áll az egykori honvédségi lő- és gyakorlóterületek természetvédelmi célú helyreállítása – derült ki a közelmúltban Győrben tartott sajtótájékoztatón.

Kiemelkedő eredményeket hozott az Európai Unió LIFE+ programja keretében 2010-ben elindult kisalföldi meszes homokpuszta katonai használatú területeinek természetvédelmi célú helyreállítását, valamint az élőhelyek és fajok megőrzését célzó projekt.

1596003685

A Kisalföldi Homokpuszta Projekt sikerét a rehabilitált katonai gyakorló területeken megjelent fokozottan védett réti fülesbagoly, vagy a világon először azonosított ritka pókfaj felbukkanása és a már 100 hektárt is meghaladó, sikeres gyepvédelmet biztosító szürkemarha-legeltetés igazolja leginkább.

Az összesen 1,73 millió eurós Európai Uniós támogatásból 2015-ig megvalósuló Kisalföldi Homokpuszta Projektben a HM Védelemgazdasági Hivatal, a Budapesti Erdőgazdasági Zrt., a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és az Aquaprofit Zrt. konzorcium egymással szorosan együttműködve valósította meg a természetvédelmi célkitűzéseket.

A program egyik célja a homoki gyepek állapotának megőrzése és javítása volt, amelyet a leginkább természethez közeli módon, magyar szürke szarvasmarhák legeltetésével valósítanak meg a térségben. A Fertő-Hanság Nemzeti Park és a természetvédelmi hatóság teljes körű támogatásával mostanra már mintegy 155 hektár területen történik legeltetés.

1596003685

A projekt egyik kimagasló eredménye, hogy a katonai gyakorlóterületeken megjelent a fokozottan védett réti fülesbagoly, valamint a világon először a projektterületen sikerült azonosítani egy ritka búvópók-faj, a Zodarion zorba nőstény egyedét.

A projekt keretén belül 2015-ben elsősorban a tömegesen elterjedt, más kontinensekről behurcolt növények – így a selyemkóró vagy a bálványfa – eltávolítása történt meg, emellett felszámolásra kerültek az illegális hulladéklerakók, a használaton kívüli katonai épületek, betontömbök. Helyükön a természetes domborzat és növényzet helyreállítása érdekében homokbuckák, buckaközi mélyedések kialakítására került sor.

Fotó: Aquaprofit Zrt. és Kálmánfi Gábor (archív)