Híres magyar katonasportolók: Jekelfalussy Piller György
Szöveg: Antal Ferenc | 2020. május 12. 15:47Sorozatunkban olyan katonasportolókat mutatunk be, akiknek életműve, emberi és szakmai teljesítménye, a mai napig példaértékű. A sort a kivételes fegyverforgató technikájáról, taktikai felkészültségéről és kötélidegzetéről híres Jekelfalussy Piller György alezredes, kétszeres olimpiai bajnok kardvívóval folytatjuk.
Jekelfalussy (Piller) György 1899. június 19-én Egerben született római katolikus családban, Piller Ede árvaszéki ülnök és Jekelfalussy Etel gyermekeként. A gimnázium elvégzését követően 1914 és 1917 között a pécsi magyar királyi honvéd hadapródiskola tanulója volt, ahol a kötelező tantárgyak keretein belül megismerkedett a vívás alapjaival.
A hadapródiskolát kiváló eredménnyel elvégző Piller 1917-ben Inotán rohamkiképzésen és géppuskás tanfolyamon vett részt, majd az első világháborúban szakaszparancsnokként szolgált a román és az olasz frontokon.
A Nagy Háborút követő években csapatszolgálatot teljesített Miskolcon, majd 1927-ben kiváló minősítéssel elvégezte a Magyar Királyi Sportoktatói Tanfolyamot, ahol a következő öt évben vívást, labdarúgást, sízést, birkózást és ökölvívást is oktatott. Ezekben az években indult el rövid, de annál sikeresebb sportpályafutása.
A Magyar Athleticai Club válogatott vívójaként részt vett az 1928. évi amszterdami olimpián, ahol a magyar tőrcsapat tagjaként ötödik helyezést ért el, majd hazatérve fegyvernemet váltott és onnantól kezdve Borsody László őrnagy, vívómester tanítványaként emelkedett a legjobbak közé. Kivételes technikai repertoárja, kiismerhetetlen stílusa, hallatlan jó taktikai érzéke és kötélidegei alapozták meg félelmetes hírnevét.
Hazai és nemzetközi sikereinek köszönhetően Pillert a Magyar Királyi Vívómestervizsgáló Bizottság 1931. január 1-i hatállyal háromévnyi időtartamra a Vívómestervizsgáló Bizottság tagjai közé delegálta, emellett a Ludovika Akadémián testnevelő tanárként tevékenykedett.
Az 1930-as évek elején felvette – a németes hangzású Piller mellé – édesanyja lánykori nevét és lett belőle Jekelfalussy-Piller György.
Vívókarrierjének legnagyobb sikerét az 1932. évi Los Angeles-i olimpiai játékok hozták meg, ahol a magyar kardcsapat maga mögé utasította Olaszország, Lengyelország, valamint az USA nemzeti válogatottját, majd Jekelfalussy Piller György bravúros és taktikus vívással a kard egyéni versenyszámának aranyérmét is megszerezte. A döntőre így emlékezett később Gerevich Aladár hétszeres olimpiai aranyérmes, tizennégyszeres világbajnok, harmincnégyszeres magyar bajnok vívó: „az olimpiai döntőt Gaudini ellen úgy nyerte meg, hogy 4-4-re álltak, tíz-tizenöt percig nem csinált mást, mint elővágást mutogatott kívülről. A végén Gaudini megunta ezt az előkészítést és előreugrott egy terccel, erre Piller Gyurka felszúrta."
Los Angelest követően visszavonult az aktív versenyzéstől, azonban az 1933-as margitszigeti vívó Európa-bajnokságon a sors ismét a pástra szólította. A kard csapatverseny döntőjében ugyanis az olasz csapat megóvta Rajcsányi László szereplését, így a versenysporttól már visszavonult csapatkapitány kénytelen volt kardot fogni és gyakorlatilag a nézőtérről beugorva verte meg mind a négy ellenfelét.
Jekelfalussy Piller György 1933-tól 1937-ig a magyar királyi Testőrségben szolgált századosként, ekkortájt kötött házasságot Mudin Ilona helyettes tanítónővel. 1937 és 1940 között újra csapatszolgálatot látott el, majd ezt követően 1940-től 1944-ig a Magyar Királyi „Bolyai János" Honvéd Műszaki Akadémián harcászatot, hadseregszervezést és vívást oktatott.
Ekkor már javában dúlt a második világháború. 1944-ben Piller zászlóaljparancsnokként a keleti hadszíntéren, illetve a Balaton térségében teljesített harctéri szolgálatot, végül 1945. májusában Stájerországban esett szovjet hadifogságba, ahonnan 1945. augusztus 1-jén szabadult: a kelenföldi pályaudvaron Péter Gábor rendőr vezérőrnagy és egy szovjet alezredes felismerte az olimpiai kardbajnokot és leszállíttatta a hadifogolyvonatról.
1946. október 23-án, mint „nélkülözhető" személyt Jekelfalussyt is elbocsátották a tényleges katonai szolgálatból, aki ezt követően a Vasas SE, a Vörös Meteor SE, a Bástya SE, a Ganz Vagongyár TK, illetve a Petőfi SE edzőjeként, az Állami Sportmester Vizsgáztató Bizottság vívószakosztályának elnökeként és a vívóválogatott szövetségi kapitányaként dolgozott tovább.
A háborút követő első években ugyanis a magyar sportélet igen gyorsan erőre kapott, amelynek magas minőségét az 1948-as londoni olimpia is igazolni tudta. A sportélet ezt követő államosítása és a szovjet típusú sportszervezés hamarosan megszakította ezt az egészséges folyamatot. 1947-ben a lisszaboni 1949-ban a kairói és 1953-ben a monte carlói világbajnokságra ugyan összeállították a magyar vívókeretet, de politikai nyomásra nem utazhatott ki a világversenyekre a magyar csapat. A kommunisták fennen hangoztatták, hogy a vívás a volt katonatisztek testőr tisztek, és egyebek úri sportja idegen anyag a társadalom testén.
Videó
Kapcsolódó cikk:
Híres magyar katonasportolók: Borsody László