Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ideiglenesen bezárt a Szolnoki Repülőmúzeum

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. április 8. 20:51

Ideiglenes bezárt a Szolnoki Repülőmúzeum, mert egy közel 2,36 milliárd forintos beruházás eredményeképpen idén Szolnok belvárosába költözik és interaktívvá válik − közölte Szolnok polgármestere április 7-én, kedden az MTI-vel.

Szalay Ferenc elmondta: ütemterv szerint haladnak a száz százalékban uniós támogatásból finanszírozott REPtár Interaktív Repülőmúzeum előkészítési munkálatai a megyeszékhelyen, a múzeumot várhatóan 2015 őszétől lehet látogatni.
Az eddig az Ittebei Kiss József hadnagy Helikopterbázis tőszomszédságában kiállított, a kulturális örökség részét képező, nemzetközileg is jegyzett katonai repülőgép-gyűjtemény a belvároshoz közelebb, az indóház területén lel új otthonra.

Magyarország legrégebbi, 1847. szeptember 1-jén átadott, még álló vasúti műemlékén a tulajdonos Magyar Államvasutak Zrt. utoljára 2007-ben végeztetett állagvédelmi munkákat. A létesítményt ezt követően vasúttörténeti emlékpark központjának szánták. Azóta senki sem használta, üresen állva pusztulásnak indult, miután 1997 és 2004 között őriztette a MÁV, ám később erre már nem volt lehetősége. Ezért 2011 őszén 73,7 millió forintos kikiáltási áron el akarták árverezni az indóházat, melyre azonban eddig nem találtak vevőt.

A Magyar Honvédség, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a szolnoki önkormányzat közötti példaértékű hármas együttműködés közös sikere a szolnoki Indóház, a mellette lévő régi vasutas fürdőépület és a környező felhagyott, funkcióját vesztett terület rehabilitációja, mely tovább növeli a tervezett fejlesztés értékét − hangsúlyozta a településvezető.
Kifejtette: a beruházás eredményeként megnő a fedett terek nagysága, a műtárgyértékű repülőeszközök restaurálása mellett a kiállítás számos haditechnikai eszközzel és a mai kor igényeinek megfelelő interaktív élményelemmel egészül ki, mintegy 60 ezer négyzetméter területen.
Egyebek mellett repüléstechnikai restaurátor- és oktatóközpontot, tematikus játszóteret, helikopter- és hőlégballon-leszállópályát, látogatóközpontot, információs pultot, látvány-javítóműhelyt és új bemutatócsarnokot alakítanak ki a komplexumban − tette hozzá.

Mindemellett a gépek átszállítása önmagában is látványosságot jelentő feladatnak ígérkezik, mely egyben nagy szakértelmet igénylő haditechnikai, mérnöki és logisztikai feladat lesz − közölte Szalay Ferenc.