Kiállták a hétpróbát
Szöveg: dr. Markovics Zita főhadnagy | 2017. május 9. 6:56Sikeres vizsgával zárult a roham- és motorcsónak-tanfolyam az MH Hadikikötőben.
Az MH Altiszti Akadémia szervezésében, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred Hadihajós Alosztály katonáinak oktatásával kéthetes roham- és motorgumicsónak-vezetői tanfolyamot tartottak az MH Hadikikötőben.
„A tanfolyam lényege, hogy a beosztásba kerülő katonák az elméleti és a gyakorlati oktatáson megkapják azokat a képzéseket és készségeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a technikai eszközöket kezelhessék" – mondta el Koch Norbert hadnagy, az alosztály hajóparancsnoka.
Amint azt megtudtuk, a háromnapos elméleti oktatáson a hallgatók megismerik a szükséges jogszabályi hátteret, a hajózási szabályokat, majd a sikeres elméleti vizsgát követően a motorcsónakokban próbálják alkalmazni az ismereteket. Az első vizsgájukat megszerzők oktatói azok a tapasztaltabb katonák voltak, akik úgynevezett osztályba soroló vizsgára készültek.
„A gyakorlati oktatáson igyekszünk mindenre kitérni azért, hogy a katonák magabiztosan és pontosan tudják alkalmazni a tanultakat. Tartunk például éjszakai gyakorlatokat, ahol gyakorolhatják a sötétben alkalmazandó jelzéseket, manővereket, közlekedési módszereket. A gyakorlati vizsga egyébként hét feladatból tevődik össze. A katonák először beindítják a csónakmotorokat, ellenőrzik, hogy megfelelőek-e a feltételek az induláshoz. Ezt követően elindulnak a vízen, ahol két nagyobb hajó közé kell beállniuk orral, majd ugyaninnen kitolatni. A következő feladat a vízből mentés, ezután szlalompályán kell ügyességüket próbára tenni. A kikötést kétféleképpen gyakorolták a katonák, mindkettőt számon kérjük. Az egyik módszer a part megtűzése orral, ami azt jelenti, hogy a csónak orral fut ki a partra, a másik, hogy egy hajó mellé kötnek ki. Utolsó feladatként egy alagútba kell beállni, majd ügyesen manőverezve keresztülmenni rajta" – ismertette a tudnivalókat Koch Norbert hadnagy.
A tanfolyamon megszerzett tudás azért is hasznos, mert a katonák késedelem nélkül tudnak reagálni egy váratlan helyzetre, sikeresen tudnak együttműködni más szervezetekkel például eltűnt személyek felkutatásában, vagy vízből mentésben.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is több helyőrségből – többek között Szentesről, Hajdúhadházról, Hódmezővásárhelyről – érkeztek a résztvevők, akik igen motiváltak voltak, hiszen kivételes környezetben, valós folyami körülmények között, életszerű helyzetekben tudták gyakorolni feladataikat.
A kéthetes tanfolyam végén mind a tizenhatan sikeres vizsgát tettek az MH Altiszti Akadémia öttagú vizsgabizottsága jelenlétében.
Fotó: Balogh Zoltán őrvezető