Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Méltó megemlékezés – a Magyar Honvéd magazin legfrissebb számából

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. augusztus 13. 13:15

Az első világháború befejezésének centenáriumához közeledve Európa több országában ünnepelték a lövészárkok felett a harcok idején bemutatkozott légierő haderőnem születésnapját. A Zrínyi Kiadó „A magyar légierő 100 éve” című díszes albummal köszönti a magyar katonai repülés generációit. A kötet kreatív szerkesztőjével, Tőrös Istvánnal beszélgettünk.

1599191498
– Milyen korszakokra osztható a magyar katonai repülés története?

– A kötet elkészítésére még tavaly májusban Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének akkori helyettese kért fel. Az anyaggyűjtés kezdetének fontos feladata pontosan a korszakhatárok meghúzása volt, végül négy nagy fejezetre osztottuk a magyar katonai repülés történetét. Az „Ikarosz örökösei" az első próbálkozásokkal foglalkozik, amelyet villámgyorsan követ az első világháború időszakának fejlődése, mind technikai, mind repülőgép-vezetői téren; ne felejtsük el, hogy a korai „légi harcokat" még pisztollyal vívták! A trianoni békediktátumot követően a semmiből hozták létre a katonai repülés szervezeteit, légipostai és meteorológiai szolgálatoknak álcázva a kiképzési repüléseket. A „Lovagkor" már a második világháborúra készülő haderőnemről szól; ekkor a repülőiskolákban tanultakat a fronton, majd 1944 nyarától hazánk légterében alkalmazták az akadémiáról éppen csak kikerült hadnagyok. Esélytelen küzdelemben teljesítették az esküjükben vállaltakat, harcoltak mindhalálig. Az „Elveszett nemzedék" egy ellentmondással teli korszaknak, az 1950-es éveknek állít emléket, amikor a gyárakból érkezett fiatalok lettek vadász- és bombázópilóták Közép-Európa legtöbb géppel rendelkező légiflottájában. Az 1956-os forradalom és szabadságharc után ismét szovjet mintára szervezték újjá a repülő-csapatokat, a „Mindig magasabbra" fejezetben szereplő események pedig már elvezetnek a NATO-tagságig és a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderő-fejlesztési programban érkező első „fecskékig".

– A kötet 380 oldal terjedelmű, 927 képpel illusztrálva. Hogyan kerekedik ki ebből a bemutatni kívánt évszázad?

– A fejezeteken belül összesen 33 téma segít eligazodni az adott korban történt technikai fejlesztésekkel, a hadrendbe állt típusokkal és az időszak kiemelkedő pilótáival kapcsolatban, legyen szó békeévekről vagy háborúról. A kötet végén természetesen helyet kaptak a katonai repülést segítő intézmények, múzeumok és a múlt megmaradt emlékeit feltáró roncskutatók is. A gazdag képanyag magángyűjteményekből, a FORTEPAN archívumból és a HM Zrínyi Nonprofit Kft. fotósainak itthon, illetve külföldön készített felvételeiből állt össze. A légierő két egykori parancsnoka, Kositzky Attila altábornagy és Pintér Zoltán vezérőrnagy szintén felajánlotta képei jelentős részét.

További részletek a Magyar Honvéd magazin augusztus 10-én megjelent számában!