Simonyi-napok Debrecenben
Szöveg: Smidróczki Róbert főhadnagy | 2015. május 22. 15:01Faültetéssel, akadályversennyel, kiállításokkal, kerekasztal-beszélgetéssel és koszorúzással emlékeztek meg Debrecenben báró Simonyi József ezredesről. A többnapos rendezvénysorozatban aktívan részt vett az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) 2. Katonai Igazgatási Központja (2. KIK) is.
Simonyi óbester, bár nem Debrecenben született, és nem is itt töltötte életének legnagyobb részét, mégis ezer szállal kötődik a hajdúsági megyeszékhelyhez. A „legvitézebb huszár" 1818. szeptember 23-án érkezett Debrecenbe és lett a város helyőrségparancsnoka. A cívisvárosban eltöltött évei alatt sokat fáradozott a lakosság és a katonaság közötti jó kapcsolat megteremtéséért. Nevéhez fűződik a róla elnevezett út megépítése, fásítása, a Hadi Árvaház létesítése, az első hadijátékok szervezése és a Nagyerdő hasznosításának, valamint a gyógyfürdő építésének javaslata is.
A legendás huszártiszt emléke előtt immár tizenhetedik alkalommal tisztelgett Debrecen városa a Simonyi-napok keretében május 8−17. között. A színvonalas és érdekes programok nagy részét a Méliusz Juhász Péter Könyvtár központi épületében, valamint fiókkönyvtáraiban tartották meg.
A Simonyi-napok keretében rendezték meg a háromfős csapatok részére kiírt mini-haditortúrát és a sakkversenyt, a történelem iránt érdeklődők pedig Simonyi óbesterről és koráról, valamint az Osztrák−Magyar Monarchia katonáiról is hallhattak színvonalas előadásokat. A programsorozat része volt a Debreceni Művelődési Központ Újkerti Közösségi Házában, a második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából rendezett vándorkiállítás, amely ezt megelőzően a 2. Katonai Igazgatási Központban volt megtekinthető.
A rendezvénysorozat május 16-án méltó megemlékezéssel zárult a Bem téren. Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Pósán László országgyűlési képviselő ünnepi beszédében méltatta Simonyi ezredes életútját. Ezt követően dr. Mazsu János önkormányzati képviselő emlékfát ültetett az óbester emlékére.
Az ünnepség a Simonyi-emléktáblánál folytatódott. A Hajdú-Bihar megyei Lovas Huszárhagyomány-őrző Közhasznú Egyesület nevében dr. Papp Gyula tiszteletbeli elnök és vitéz Szoboszlai Endre alelnök; az MH HKNYP nevében Nagy Zoltán alezredes, a 2. Katonai Igazgatási Központ parancsnoka; az MH 5. Bocskai István Lövészdandár nevében Czill István alezredes, a Helyőrség-támogató Parancsnokság parancsnoka helyezte el a megemlékezés virágait.
Fotók: a szerző felvételei