Száz évvel ezelőtt vonta le lobogóját a Császári és Királyi Duna-flottilla
Szöveg: dr. Markovics Zita főhadnagy | 2018. november 10. 15:33A szolgálatteljesítés közben elhunyt hajósok, haditengerészek, folyamőrök és flottillások emléke előtt tisztelegtek Óbudán.
A „170 éves a Magyar Honvédség" és a „170 éves a honvéd folyami hadihajózás" rendezvénysorozat egyik fontos állomásaként megszervezett esemény tiszteletére Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere mondott köszöntőt. „A Lajta Monitor és testvérhajója az ugyancsak Óbudán épített Maros, fordulatos történeteiből következtethetünk a fedélzetükön szolgáló tengerészek mindennapjaira és hősies szerepvállalásukra. Immár száz éve, hogy az épület megszűnt a császári és királyi tengerészeti különítmény bázisa lenni, s már csak a legidősebb honfitársaink emlékezetében él az egykor itt zajló laktanyai élet. A napjaikat itt töltő matrózok szálláshelyére ma az utca neve figyelmeztet, mi pedig ismeretlenül is tisztelgünk az országot szolgáló magyar tengerészek emléke előtt" – mondta Bús Balázs. Óbuda-Békásmegyer polgármestere a városrész és az ezred együttműködése kapcsán kiemelte: „Az alapítás után szűk másfél évszázaddal már igen ritkán láthat a civil szem hadihajókat a Dunán. Nagy örömünkre szolgál ugyanakkor, hogy a dunai flottilla rendszeresen képviselteti magát kerületünk eseményein, a köztünk lévő kapcsolat pedig kifejezetten kedvező."
Miután az egybegyűltek egy perces néma főhajtással tisztelegtek az elhunyt bajtársak, hagyományőrzők és a Lajta monitor újjászületésében résztvevők emléke előtt, Margitay-Becht András, a Császári és Királyi Dunai Flottilla Hagyományőrző Egyesület elnöke mondott ünnepi beszédet.
Az ünnepségen Bauer József hosszújáratú tengerészkapitány mondta el a tengerész imát, s a 100. évforduló tiszteletére az ünnepségen játszotta el először élőben az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Központi Zenekar a Császári és Királyi Haditengerészet indulóját, a tengerészek himnuszát, a Tegetthoff-indulót.