Újra olvasható az elesett hősök neve
Szöveg: Cs. Sárkány Beáta szakaszvezető | 2014. szeptember 21. 11:02Közös összefogás eredményeként 115 olvashatatlan párnakő újult meg a debreceni Honvédtemetőben az I. világháború kitörésének századik évfordulójára. A kövek cseréje a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály támogatásával valósult meg, együttműködve az MH 5. Bocskai István Lövészdandárral, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör debreceni szervezetével, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiummal és azokkal, akik rendszeres és állandó résztvevői a hadisírok gondozásának.
A párnaköveket Kruppa Tamás görög katolikus püspöki helynök áldotta meg.
Az ünnepi megemlékezést követő temetőbejárás során számos érdekes történetet hallgathattak meg az érdeklődők a Hősök temetőjéről, amelyben az 1800 első világháborús sírból mindössze egyetlenegyben nyugszik női áldozat. A temető számos irodalmi alkotás ihletője vagy megírásának színhelye volt. Oláh Gábor Szerelem és halál című regénye bizonyosan a temető fái között íródott, de Szabó Magda is említést tesz Régimódi történetében egy bizonyos Miklóssy-családról, akiknek fiai a temetőben nyugszanak. A kutatások szerint valóban élt Debrecenben egy Miklóssy-család négy fiúval, akiket a háború kitörésekor elvittek a frontra. A négy fiúból három röviddel a háború kitörése után, alig egy hónap leforgása alatt vesztette életét, a negyediket pedig ezt követően leszerelték. A három Miklóssy-fiú is ebben a temetőben lelt végső nyugalomra.
A rendezvény előtti órákban a Kossuth-laktanya könyvtárában hadisírkutatással kapcsolatos előadásokat hallgathattak meg az érdeklődők. Az előadók – Martinkovics Katalin és Csákvári Sándor – évek óta elkötelezetten kutatják a háborúkban elesett katonák sírjait, személyazonosságukat, gyökereiket és történeteiket. A Honvédség és Társadalom Baráti Kör debreceni szervezetének kutatócsoportja és az ők aktív kutatómunkája is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a debreceni Hősök temetőjében örök nyugalomra helyezett egykori katonák és áldozatok adatai mára kilencven százalékos feldolgozottságot mutatnak. A napokban kicserélt párnakövek pedig 115, a háborúkban elhunyt hősnek tették ismét láthatóvá, olvashatóvá elhalványult nevét és emlékét.
Fotók: a szerző felvételei