Híres magyar katonasportolók: Békessy Béla
Szöveg: Antal Ferenc | 2020. június 7. 15:35Sorozatunkban olyan katonasportolókat mutatunk be, akiknek életműve, emberi és szakmai teljesítménye a mai napig példaértékű. Ezúttal az első világháború előtti időszak legjobb vívója, Békessy Béla százados életével ismerkedhetünk meg.
1902-ben az országos kardvívóversenyen első helyet szerzett, amelyet aztán egyhamar nem is engedett ki kezeiből: további öt országos bajnoki címet szerzett sorozatban kardban (1902–1907), további kettőt pedig tőrben (1905–1906).
1906-ban – a tőr- és kardvívó magyar bajnoki címének megvédése mellett – aranyérmet nyert a hadsereg vívóversenyén tőr- és kardvívásban is, majd a következő évben ismét győzedelmeskedett.
Az 1908-as londoni olimpián bár a Monarchiát három csapat – osztrák, magyar, cseh – is képviselte, a tisztek egy része mégis kénytelen volt távol maradni a jeles sporteseménytől. A Monarchia haderejében ugyanis a közös k. u. k. hadsereg tisztjei a bécsi hadügyminiszter alá tartoztak és csak osztrák színekben indulhattak volna. Erre több tiszt – köztük Békessy Béla – nem volt hajlandó, így az 1900-as évek magasan legjobb vívója nem került be a magyar kardcsapatba, amit így csak civilekből állítottak össze.
1914-ben, a Nagy Háború kitörésekor ezredét eredetileg a szerb frontra küldték volna, azonban a gyors orosz mozgósítás felülírta a terveket. A debreceni huszárok 1914. augusztus 16-án a laktanya udvarán tették le esküjüket, majd az ezredet bevagonírozták és útnak indították az orosz frontra.
A hadosztály a tűzkeresztségen Lemberg mellett, Kamionka-Strumilowanál esett át. A Békessy által vezetett 1. század több ízben kitűnt bátorságával, így jelentősen hozzájárultak az első és második lembergi csaták, a limanovai, majd a gorlicei áttörés sikeréhez. 1915. májusában feladatául kapta az orosz csapatok üldözését. Átkelt a Wisloka folyón és alakulatával 115 orosz foglyot ejtett, köztük egy teljes távbeszélő-szakaszt is. Egyiküknél Békessy megtalálta az aznap éjjel érkezett hadparancsot, amelyet haladéktalanul továbbított a hadparancsnokság felé, valamint tartalmát megosztotta az egységét követő magyar és német csapatok parancsnokaival. Másnap rajtaütött egy, az élelmiszer raktárát éppen felgyújtani akaró orosz utóvéden. Az oroszok egy részét itt is foglyul ejtették, a raktárból pedig feltöltötte saját készleteiket. Május 16-án, 45 km-es menet megtételét követően az ezred osztályai ismét egyesültek Grondziskón. Ezért a tettéért 1916. február 27-én megkapta a hadidíszítményes 3. osztályú Vaskorona-rendet.