A parlamentből jelentjük
Szöveg: M. Tóth György | 2011. június 7. 9:42„A nemzeti ügyek kormányának hivatalba lépésekor a magyar haderő működtetéséért felelős irányító szervnél, a Honvédelmi Minisztériumnál és háttérintézményeinél káosz uralkodott. A Magyar Honvédségnél rend volt, van és rend is lesz. Mostanra a honvédelmi tárcánál is rendet tettünk.” A Tisztelt Házban egy hozzá intézett interpellációra válaszolva mondta ezt június 6-án, hétfőn délután dr. Hende Csaba.
Az interpellációban egyebek mellett olvasható: a közelmúltban ismerhette meg a közvélemény azokat az előző kormány alatt történt korrupciógyanús eseteket, amelynek számos magas beosztású érintettje volt, mára pedig gyanúsítottja lett.
Az időközben lezárult nyomozások kapcsán elhangzott, hogy a HM-es vesztegetési, hűtlen kezelési ügyek esetében a tárca vagyonkezelésében lévő gazdasági társaságok vezetőinek irányításával és közreműködésével több százmilliós kár keletkezett.
„Milyen jellegű és milyen nagyságrendű korrupciógyanús ügyeket tártak fel? A feltárt ügyekkel kapcsolatban milyen intézkedéseket tett miniszter úr? Milyen lépések történtek eddig az átlátható és szabályos működés megteremtése érdekében?" – összegezte kérdéseit végül Ágh Péter.
„Első intézkedéseim egyikeként – hallhattuk a miniszteri válaszban – elindítottam a tárca és a vagyonkezelésébe tartozó társaságok átvilágítását és a törvénytelen, illetve pazarló gazdálkodás felszámolását. Az átvilágítás teljes folyamatát egyébként egy, mindenki számára hozzáférhető Fehér Könyvben foglaltuk össze" – tette hozzá Hende Csaba.
A korrupciós ügyek jellegét illetően – mondta a miniszter a Tisztelt Házban – főként a hűtlen kezelés különböző minősített esetei, közbeszerzési bűncselekmények és okirat hamisítás gyanúja miatt indultak büntetőeljárások. A tárca vagyonkezelésében lévő hét gazdasági társaság közül ötnek az esetében bizonyíthatóan közel 1,8 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a jogsértő magatartás.
A ténylegesen okozott anyagi kár mértékét persze csak jogerős bírósági ítéleteket követően lehet számszerűsíteni.
Hende Csaba hangot adott annak is, hogy a tárca minden egyes esetben szigorúan érvényesíteni fogja polgárjogi igényét. „Az átvilágítási folyamat során összességében 45 rendbeli bűncselekmény gyanúja miatt tettünk feljelentést a legfőbb ügyésznél" – hangzott a rövid miniszteri statisztika.
A tárca intézkedéseinek sorozata nem fejeződött be a büntetőfeljelentéseknél. Ellenkezőleg. Mint elhangzott: valamennyi szerződést, beszerzési eljárást felülvizsgálták, és a beszállítók frontján létrejött parazita hálózatot felszámolták. Megszüntették azt az abszurd állapotot, amelyben a Magyar Honvédség egyes alapfeladatait magáncégek látták el.
Először: a tárca létrehozta a társaságok gazdasági működésének rendszeres elemzését, kontrolling tevékenységét végző főosztályt. Másodszor: a hatékony működés megteremtése érdekében számos szervezeti és szerkezeti átalakítást hajtottak végre. Harmadszor: a társaságok testületeinek számát a törvényi minimumra csökkentették. A minisztérium szakemberei elkészítettek egy új etikai kódexet és antikorrupciós stratégiát.
„A Magyar Honvédség működésének alapja a honvédek becsülettel teljesített szolgálata. Épp ezért fontos, hogy a Magyar Honvédségen túl immár a Honvédelmi Minisztériumban is rend van" – mondta végül a honvédelmi miniszter.
Ágh Péter a miniszteri választ megnyugvással elfogadta. Majd hozzátette: a megismert intézkedések megteremtik a lehetőségét annak, hogy a jövőben a hírek ismét a katonák helytállásáról, becsülettel teljesített szolgálatáról szólhassanak.
Fotó: Rácz Tünde