Fegyelemre, hazaszeretetre nevelik a fiatalokat
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2011. február 15. 12:00Csaknem hatszáz tanulónak oktatnak katonai alapismereteket Hajdú-Bihar, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megye iskoláiban az MH 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj katonái. Nyíri Sándor őrnagyot – a zászlóalj törzsfőnökét –, a tantárgy egyik tanárát kérdeztük fő oktatási tapasztalatairól, illetve a diákok hozzáállásáról.
Nyíri Sándor őrnagy jelenleg négy oktatási intézményben tanít katonai alapismereteket a diákoknak: két debreceni középiskolában, a Gábor Dénes Elektronikai Műszaki Szakközépiskola és Kollégiumban, illetve a Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskolában, a baktalórántházi Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban, valamint a derecskei I. Rákóczi György Gimnázium és Rendvédelmi Szakközépiskolában. A Gábor Dénes Szakközépiskola egyik tanóráját, illetve Nyíri Sándor diákjainak látványos közelharc-bemutatóját február elején dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke is megtekintette. (Képeink ekkor készültek.)
Az őrnagy alá beosztva egy hatfős kis csoport segíti a munkát, ők is részt vesznek az elméleti oktatásban, illetve a gyakorlati foglalkozásokon is, különös tekintettel a katonai közelharcra. „Az egyes intézményekben eltér egymástól a képzés rendszere, Derecskén például már 2007 óta tanítanak katonai ismereteket, mi később csatlakoztunk be az oktatásba", mondja Nyíri őrnagy, aki hozzáteszi: az iskolákban más-más korosztály is tanulja a tárgyat, így már csak emiatt sem lehet azonos mindenhol a képzés.
Nyíri Sándor ugyanakkor nem rejti véka alá, hogy nem igazán elégedett a mai fiatalok általános fizikai kondíciójával. „Nem pusztán rossz, hanem egyenesen katasztrofális állapotok uralkodnak ezen a téren. A nagy átlagnak nincs állóképessége, hiszen állandóan a számítógép előtt ülnek és semmit sem mozognak, tisztelet persze a kivételnek. Az, hogy egy 17 éves fiatalember ne tudjon megcsinálni húsz szabályos – vagy akár nem szabályos – fekvőtámaszt, egyenesen elképesztő", fogalmaz, de mint mondja, a katonai alapismeretek oktatásának keretében ő maga is azon van, hogy ez a helyzet javuljon a jövőben.
Nyíri Sándor tapasztalatai szerint a tantárgynak számos előnye van: egyrészt olyan ismereteket ad a diákoknak, melyeknek a hétköznapokban is jó hasznát veszik, ha azonban valamilyen veszélyhelyzetre kerül sor, még inkább előnyös, hogy tisztában vannak velük. „Emellett fegyelemre is tanítjuk őket. Nyugodtan mondhatom: ezek a diákok nemcsak alakiasak, hanem tényleg fegyelmezettebbek az átlagnál", mondja az őrnagy, aki szerint a diákok közötti csoportkohézió és összetartás is sokat erősödött, mióta katonai alapismereteket tanulnak. „Segítik egymást a mindennapokban. Nem fordul elő például olyan, hogy valaki hiányzásra hivatkozva nem tudja a múlt órai anyagot, mert a társai elmondanak neki minden lényeges információt. Emellett pedig a tantárgy a hazaszeretetet is erősíti."
A Katonasuli programról további részletek itt!
Fotó: Dévényi Veronika