Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Perspektíva a hátrányos helyzetű fiataloknak

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. április 19. 15:08

A honvédelmi tárca azon dolgozik, hogy valós perspektívát nyújtson a hátrányos helyzetben lévő roma fiatalok számára – hangsúlyozta dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára április 19-én délelőtt, amikor irodájában fogadta Farkas Dórát, a Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíj egyik győztes pályázóját.

1595934609
Április 19-én dr. Simicskó István irodájában fogadta a Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíj egyik győztes pályázóját, a szentesi Zsoldos Ferenc Középiskola és Szakiskolában tanuló Farkas Dórát. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára Hende Csaba honvédelmi miniszter nevében adta át a pályázat nyertesének az ösztöndíj odaítéléséről szóló oklevelet és a jutalomkönyveket is. „Tanulmányaiddal, eredményeiddel, a katonai alapismeretek tantárgy választásával tanúbizonyságot tettél honvédelmi érdeklődésedről, így a honvédelmi tárca szeretné benned tovább erősíteni ezt az elkötelezettséget" − emelte ki az államtitkár. Simicskó István úgy fogalmazott: az ösztöndíj szerény hozzájárulás az olyan fiatal tehetségek kibontakozásához, akikben megvan az elszántság arra, hogy jól tanuljanak és példát mutassanak másoknak, adott esetben akár a többségi társadalom tagjainak is. „Szorgalommal és munkával nagyon sok eredmény érhető el, a te eddigi életutad is ezt igazolja" − mondta Simicskó István, aki arra biztatta Farkas Dórát, hogy a továbbiakban is az eddigi kitartással haladjon tovább a megkezdett úton.

1595934609
A program hivatalos részét követő kötetlen beszélgetés során az államtitkár hangsúlyozta: a Magyar Honvédség mindenkinek lehetőséget kíván adni képességeinek kibontakoztatására, illetve arra, hogy tudását a haza szolgálatába állítsa. A tárca komoly erőkkel dolgozik azon, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok számára is valódi perspektívát nyújtson: eredményeik, sikeres katonai karrierjük révén utóbb ők maguk is követendő példával szolgálhatnak a többi, hasonló körülmények között élő diák számára. Az eseményen szintén jelen lévő Bogdán Péter, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának vezető főtanácsosa, illetve az Országos Roma Önkormányzat képviseletében megjelent Várnai Márton méltatta a honvédelmi tárca romastratégiáját és az esélyegyenlőség érdekében tett eddigi erőfeszítéseit.

A Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíjat 2003-ban alapították, hatályát 2010-ben terjesztették ki a KatonaSuli-program résztvevőire is. A program a tehetséges, de hátrányos helyzetű roma fiatalok esélyeit kívánja javítani: azok pályázhatnak rá, akik legalább 3,5-es tanulmányi átlaggal és jó magaviselettel rendelkeznek, fegyelmi felelősségre vonásban nem részesültek. Diákok esetében a fél évig folyósított ösztöndíj mértéke a köztisztviselői illetményalap 25 százalékának személyi jövedelemadó-előleggel növelt összege.

Farkas Dóra a KatonaSuli-program keretében pályázott az ösztöndíjra: 2009-ben kezdte meg tanulmányait a rendész-katonai szakmacsoportos alapozó képzést nyújtó szakközépiskolai osztályban, de tapasztalatai alapján úgy döntött, átiratkozik a katonai alapismereteket tanuló csoportba. Érdeklődik a katonai hivatás iránt, tavaly júniusban részt vett Tatán a program keretében szervezett katonai táborban. Édesanyja egyedül neveli, és naponta több órát utazik csak azért, hogy eljusson az iskolába, tanulmányi átlaga azonban minden nehézség ellenére is 4,4-es, magaviselete példás, szorgalmával pedig példát mutat társainak.

Farkas Dórán kívül idén Kováts Zsolt, a Kecskeméti Műszaki Szakképző Iskola, Speciális Szakiskola és Kollégium Gáspár András Szakközépiskola és Szakiskolájának tanulója, illetve Tóth Andrea Erzsébet, a Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium diákja nyerte el a Lippai Balázs-ösztöndíjat.

1595934609

 Fotók: Galovtsik Gábor