A Magyar Honvédség történetének legnagyobb repülő- és ejtőernyős katasztrófájáról emlékeztek meg Jutaspusztán, április 12-én, szerdán.
A Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége és a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete által szervezett megemlékezésen a Magyar Honvédség Légierő Parancsnokság nevében Hegedűs János ezredes mondott beszédet, melyben felidézte a nyolcvankét évvel ezelőtti tragédiát.
Elmondta: 1941. április 12-én, felszállás közben, nem messze az egykori veszprémi katonai repülőtértől zuhant le a magyar légierő Savoia Marchetti SM–75 típusú repülőgépe. „A délvidéki bevetésre induló gép fedélzetén tartózkodó öt fő repülőszemélyzet és huszonhárom fő ejtőernyős – köztük vitéz Bertalan Árpád őrnagy, az ejtőernyős zászlóalj parancsnoka – nagy része azonnal életét vesztette. A balesetet mindössze nyolcan élték túl” – idézte fel a szörnyű tragédiát az ezredes. Hozzátette: a balesetet a repülőgép mechanikai meghibásodása okozhatta.
Hegedűs Barbara, Veszprém megyei jogú város alpolgármestere elmondta: hálával tartozunk azoknak a hősöknek, akik a múltban életüket adták a haza védelméért.
A beszédeket követően az elhunyt pilóták és ejtőernyősök tiszteletére egy C-17-es nehéz légiszállító repülőgép alacsony áthúzását követően kegyeleti ejtőernyős ugrás következett. A megemlékezésen a hősökért imát mondott Oláh Emil ezredes, a HM Tábori Lelkészi Szolgálat Protestáns Tábori Püspökség kiemelt vezető tábori lelkésze. A rendezvény végén az emlékműnél koszorút helyezett el a szervezők egyesületek képviselői mellett dr. Lippai Péter dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar megbízott dékánja, Hajnal István ezredes, a Magyar Honvédség Szárazföldi Parancsnokság parancsnokhelyettese, valamint Molnár Zsolt ezredes, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár parancsnoka.
Galéria