Június 27: Szent László, a lövészek védőszentjének napja
Szöveg: Perjés Zoltán | 2011. június 27. 15:57Június 27. Ezen a napon ünnepeljük I. Szent László királyt, a magyar lovagkor példaképét, mondáink hősét, az egyik legnépszerűbb magyar szentet. A középkori hazai mondák és legendák egyetlen szentünket sem magasztalták úgy, mint László királyt.
László bátyját, I. Gézát követte a trónon 1077-ben.
Szent László nem csak a magyar történelem egyik legnagyobb alakja, a Magyar Katolikus Egyház történetében is megkerülhetetlen, hiszen László idejében avatták az első magyar szenteket: az országalapító István királyt, Imre herceget, Gellért püspököt, illetve a két zobori remetét, Andrást és Benedeket.
Két püspökséget alapított: a zágrábit, illetve a váradit, amelyet Biharról helyezett át a mostani megyeszékhelyre. Az egyházi legendárium szerint egyébként a bihari hegyekben lovagolt épp, amikor megjelent neki a Nagyasszony és megmutatta, hová építsen templomot.
A Szűzanya arra a helyre mutatott, ahova később a váradi várat emelték. Fel is épült ott egy istenháza, amely egészen 1618-ig állt, amikor Bethlen Gábor fejedelem lebontatta – igaz, akkorra már gyakorlatilag romokban állt.
László király 1095-ben halt meg a Délvidék határa közelében, a közeli Somogyváron temették el. Ő maga Váradon szeretett volna végleg megpihenni, de a halálakor nagy volt a meleg, így a testét nem tudták átszállítani a székesegyházba. Végül II. István hozatta át a porhüvelyt 1106-ban.
Szent László nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában is korának egyik jelentős személyisége volt, a magyar legendárium egyik legkedveltebb alakja Hunyadi Mátyás mellett. Népszerű szentünk és neve mindmáig az egyik legkedveltebb férfinév hazánkban.
Szent László királyunk a lövészkatonák védőszentje is egyben, minden esztendőben megemlékeznek e napról, így június 27-e táján megszaporodnak a bemutatók, lőversenyek hazánkban.
Fotó: Archív