Kína távozásra szólított fel egy amerikai rombolót a Dél-kínai-tengeren
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2021. július 13. 15:03A kínai haditengerészet távozásra szólított fel egy amerikai rombolót, amely behajózott a Dél-kínai-tenger Kína által sajátjának tartott részére - jelentette a CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna a kínai hadsereg július 12-ei, hétfői közlésére hivatkozva.
Tien Csün-li, a kínai hadsereg déli műveletekért felelős parancsnokságának szóvivője közölte: az amerikai haditengerészet USS Benfold nevű rombolója hétfőn engedély nélkül hajózott be Kína felségvizére a Hszisa-(Paracel-)szigetek közelében.
A szóvivő felszólította az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a provokatív akciókkal. Az amerikai romboló behajózása a vitatott területre egy napra esik a hágai Állandó Választottbíróság 2016-os döntésének évfordulójával, miszerint Kínának nincsen történelmi jogcíme a Dél-kínai-tenger felett. Kína a nyersanyagokban gazdag, 3,5 millió négyzetkilométernyi Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, és több, hadi célokra kiépített szigetet hozott létre a vitatott területen.
A világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának számító tenger egyes részeit azonban a Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is magáénak tartja. Kína azzal támasztja alá saját követelését, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.
Az Egyesült Államok gyakran tart hadgyakorlatokat a vitatott területen, amivel a szabad hajózást kívánja biztosítani. Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap közleményben úgy foglalt állást: a szabályokon alapuló tengeri rend sehol nincsen akkora fenyegetésnek kitéve, mint a Dél-kínai-tengeren. Blinken Kínát a Dél-kínai-tenger partjain fekvő nemzetek megfélemlítésével és szabad hajózás akadályozásával vádolta.
Motegi Tosimicu japán külügyminiszter egy hétfőn kiadott közleményben szintén a hágai döntés tiszteletben tartására szólította fel Pekinget, hangsúlyozva, hogy a határozat figyelmen kívül hagyásása „aláássa a nemzetközi közösség által alapvető értéknek tartott jogállamiságot”.