Kódvisszafejtés a nyári szakmai gyakorlaton
Szöveg: Halmos B. Ágnes | Fotó: Rácz Tünde |  2024. május 31. 13:02Két iskolában több mint 30 informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető kadét tanuló tesz előrehozott érettségi vizsgát 2024-ben. Számukra a kötelező nyári gyakorlaton 70 óra szakmai képzést a Magyar Honvédség Kiber- és Információs Műveleti Központ biztosít. A részleteket rögzítő megállapodást május 30-án Szentendrén, az MH KIMK központjában írták alá az intézményvezetők.
A kéthetes szakmai gyakorlaton a kadét hallgatók napi hat órában vesznek részt a képzéseken. Olyan témák szerepelnek a tematikában, mint a TryHackMe és HackTheBox platformok, a „Lokális Capture The Flag” vagy „CTF megoldása HTB-on, illetve THM-en”.
„A digitális nyomrögzítés, a különböző kódolások visszafejtése igencsak fontosak lehetnek egy kibertámadásnál. Játékos formában ezekkel is meg fogjuk ismertetni a honvéd kadétokat” – mondta el Busa Attila József tanácsos, az MH Kiber- és Információs Műveleti Központ Végrehajtó Szervek Képzési Osztály osztályvezetője, hangsúlyozva, hogy igyekeztek a tematikát minél érdekesebbé tenni. Épp ezért olyan „köznapi” témákat is sorra vesznek majd, mint a közösségi média veszélyei, az internetes csalások, a kriptovaluták világa, a mobileszközöket fenyegető veszélyek vagy a biztonságos jelszavak.
A kiberbiztonsággal kapcsolatos témákat a hacker életforma bemutatásával kezdik, de szó lesz majd az aktuális kiberfenyegetettségi trendekről, elterjedt kibertámadási formákról is. Miután pedig a diákok megtanulták, hogy az internet nem felejt, és digitális lábnyomunkat igen nehéz eltüntetni, délutánonként alaki, harcászati, CIMIC és PSYOPS felkészítéseken vesznek részt.
Az együttműködés aláírásakor Farkas Zoltán, a Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium igazgatója kiemelte, jó dolognak tartja, hogy a náluk tanuló kadétok informatikai szakmai rendszerüzemeltető szakmát is választhattak. „A mai modern hadseregekben az informatikának, láthatjuk sajnos, a most folyó háborúkban is, mekkora jelentősége van” – emelte ki a kiskunmajsai intézmény vezetője.
Molnár Nándor, a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikum igazgatója méltatta a katonák, illetve a Magyar Honvédség Kiber- és Információs Műveleti Központ együttműködési készségét. Hangsúlyozta, hogy a nyári gyakorlat hatékonyan hozzájárul a honvédelmi nevelés és az ehhez kapcsolódó képzési célok eredményes eléréséhez, ezzel is ösztönözve a fiatalokat arra, hogy a honvédelmi pályát válasszák élethivatásukként.
Így van ezzel Kiss György 4. évfolyamos kadét is, aki a Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium elvégzését követően jövőjét a honvédségen, mégpedig az informatika és kibernetika világán belül képzeli el.
Galéria