Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A dél-koreai partoknál maradnak az amerikai hadihajók

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. március 12. 19:32

A dél-koreai partoknál maradnak az atomfegyverrel felszerelt amerikai hadihajók, miután április végén véget érnek a térségben a két ország közös hadgyakorlatai – közölte március 12-én, kedden a Csunan Ilbo című szöuli lap.

Az újság megszólaltatott egy szöuli kormányilletékest, aki szerint az amerikai hadihajók azért maradnak a térségben, hogy észak-koreai támadás esetén az amerikai védőernyő teljes mértékben szavatolni tudja Dél-Korea biztonságát.

A tisztségviselő szerint egy észak-koreai atomtámadás esetén válaszcsapásul az Okinavára és Guamra telepített amerikai atomfegyvereket vetik be, de mivel ehhez bizonyos idő kell, szükség van arra, hogy a Koreai-félszigetnél is legyenek atomfegyverek. Az illetékes nem mondta meg, hogy milyen hadihajók maradnak a térségben, de szakértők szerint atommeghajtású tengeralattjárókról lehet szó.

A március elejétől tartó Foal Eagle fedőnevű hadgyakorlatban mintegy tízezer amerikai és kétszázezer dél-koreai katona vesz részt. A manőverekben egy amerikai repülőgép-hordozót, F-22-es lopakodó vadászgépeket és B-52-es bombázókat is bevetnek. Az április 30-áig tartó gyakorlaton egyebek mellett partraszállási műveleteket végeznek a két ország katonái egy esetleges észak-koreai támadásra való felkészülés jegyében.

Ezzel párhuzamosan hétfőn megkezdődött a két ország 13 500 katonájának részvételével egy másik, számítógéppel szimulált közös hadgyakorlat is.

A két gyakorlat a februári észak-koreai kísérleti atomrobbantás által okozott feszültségek közepette kezdődött.

Észak-Korea előzőleg „megsemmisítéssel" és „atomháborúval" fenyegette meg Washingtont a kéthónapos gyakorlat megrendezésének esetére.

A dél-koreai védelmi minisztérium kedden elutasította az állandó észak-koreai fenyegetőzést. Kim Min Szeok, a tárca szóvivője szerint Phenjan így akar lélektani nyomást gyakorolni Szöulra és Washingtonra, odahaza pedig támogatást szerezni. Kim szerint miközben Észak-Korea háborús légkört próbál teremteni a térségben, jelenleg semmi jele annak, hogy újabb atomrobbantásra vagy rakétakísérletre készülne.