A francia és az amerikai elnök együtt emlékezett meg a szabadságért elesett katonákról
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. június 6. 15:01Barack Obama amerikai és Francois Hollande francia elnök együtt emlékezett meg június 6-án, pénteken a normandiai partraszállás hetvenedik évfordulóján az elesett amerikai katonáktól és veteránokról a legendás Omaha Beach közelében található Colleville-sur-Mer amerikai katonai temetőjében, ahol több mint kilencezer hősi halált halt amerikai katona nyugszik.
Barack Obama „örök háláját" fejezte ki az ünnepségen megjelent több száz veteránnak, akik szavai szerint „a demokráciát és a szabadságot védték", s „ezt vérükkel írták" a tengerpart homokjába. Az amerikai elnök szerint a normadiai partok „a demokrácia hídjának kezdetét" jelentették 1944-ben, s a szövetségesek a háborúban „a biztonságot és a közjót teremtették meg a jövő" számára.
„Korábbi ellenségeinket új szövetségeseinkké tettük. Új prosperitást építettünk. Európa nyugati felétől a keleti feléig. Dél-Amerikától Délkelet-Ázsiáig. Hetven évnyi demokratikus mozgalom terjedt szét" – fogalmazott Obama.
A beszédeket követően a közel 10 ezer résztvevő elhelyezte a megemlékezés virágait, majd egyperces néma vigyázzállással adózott az elesett katonák emléke előtt. Az ünnepség 21 ágyúlövéssel zárult.
A megemlékezés kezdetén a francia és az amerikai elnök fejet hajtott a Roosevelt testvérek sírja felett, akik mindketten Franciaországban vesztették életüket. Franklin D. Roosevelt volt amerikai elnök idősebb fia, Theodore a második, a fiatalabb, Quentin pedig még az első világháborúban.
A második világháborúban az angolszász szövetségesek által a második frontot megnyitó 1944. június 6-i akció a történelem legnagyobb partraszállási művelete volt hárommillió katona mozgósításával. A nyugati front megnyitása hozzájárult a náci Németország katonai összeomlásához, a második világháború gyorsabb befejezéséhez Európában.
Az ünnepség reggel francia nemzeti megemlékezéssel kezdődött a régió székhelyének számító Caenban, ahol Francois Hollande a mintegy 20 ezer francia civil áldozatra emlékezett.
„Azt szeretném a 70. évfordulón, hogy a nemzeti megemlékezés mindenkihez szóljon, civilekhez és katonákhoz is. Azt szeretném, ha elismernék a normandiaiak szerepét" – mondta a francia államfő a civil áldozatok emlékére emelt emlékmű avatásánál.
Ez az első alkalom, hogy Franciaországban állami szinten megemlékeznek arról a 20 ezer civil áldozatról, akik 1944. június 6. és augusztus 22. között a szövetségesek bombázásaiban vesztették életüket.
Ezzel egyidőben a Bayeux-i katedrálisban közel négyszáz brit veteránnal együtt emlékezett David Cameron brit miniszterelnök, Károly walesi herceg, brit trónörökös és felesége, Kamilla cornwalli hercegnő.
A brit vendégeket Manuel Valls francia kormányfő fogadta.
II. Erzsébet brit királynő közleményében a veteránok „hatalmas és hősies erőfeszítésére" és „hihetetlen áldozatára" emlékeztetett. A brit államfő, aki helikopteren érkezett Párizsból Normandiába, a gótikus katedrálisban tartott szertartáson nem volt jelen, ő a Bayeux-i brit katonai temetőben – ahol 11 ország mintegy 4600 katonája nyugszik – rendezett ünnepségen hajtott fejet a brit katonák emléke előtt.
A francia elnök az állam- és kormányfőket – akikhez az ukrán válságról folytatott deauville-i egyeztetésüket követően csatlakozott Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök -, valamint Petro Porosenko megválasztott ukrán elnököt és a veteránokat, mintegy nyolcszáz személyiséget Bénouville kastélyában látja vendégül ebédre. Ebben a városban található a Pegazus-hídként ismertté vált átkelőhely, amelyen 1944. június 6-án megérkeztek a brit kommandósok.
Az orosz elnök az ukrán válság kirobbanása óta a normandiai évforduló alkalmából találkozott először nyugati vezetőkkel.
Csütörtök este David Cameron brit miniszterelnökkel egyeztetett Párizsban, azt követően pedig Francois Hollande francia elnökkel vacsorázott a francia elnöki hivatalban.
Az amerikai elnök előzetesen elzárkózott attól, hogy Putyinnal kezet fogjon, illetve kétoldalú megbeszélést folytasson. Az viszont nem kizárt, hogy az orosz elnök és a megválasztott ukrán államfő délután találkozik egymással.
A nemzetközi megemlékezés délután fél 3-kor kezdődött Ouistrehamben, a Sword Beachen, ahol 1944. június 6-án partra szálltak a brit és francia katonák. A látványosnak ígérkező ünnepségen ötszáz katonazenész és 650 statiszta idézni meg négy jelenetben a leghosszabb nap, a D-Day eseményeit.
Normandiában 1944. június 6-án reggel fél hétkor kezdődött meg a partraszállás az Omaha, a Utah, a Gold, a Juno és a Sword elnevezésű partszakaszokon, s a nap végéig 156 ezer katona volt a szárazföldön, őket 12 ezer repülő fedezte. Német részről mintegy 30 ezer katona és 500 repülőgép próbált ellenállni. Július végéig a szövetségesek 1,5 millió katonával vettek részt a hadműveletben.