Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A legendás Anders tábornok lánya lett a nemzetközi párbeszédért felelős lengyel államtitkár

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2016. január 16. 20:51

Anna Maria Anders, a második világháborús lengyel fegyveres erők legendás főparancsnoka, Wladyslaw Anders tábornok lánya lett a nemzetközi párbeszédért felelős államtitkár a lengyel kormányfői hivatalban.

Kinevezését Beata Szydlo kormányfő jelentette be az új államtitkárral közös január 15-ei, péntek délutáni sajtóértekezleten. Anders egy másik neves személyiség, a tavaly elhunyt Wladyslaw Bartoszewski eddig üresen maradt posztját tölti be.
Szydlo megtiszteltetésnek minősítette, hogy Anderst nevezheti ki. Sikereket kívánt a poszt betöltésében – a munka Bartoszewski idején mindenekelőtt a lengyel-német párbeszédre összpontosult -, és azon reményét fejezte ki, hogy „a misszió gyümölcsöző lesz Lengyelország számára".

Az új államtitkár egyúttal – amint korábban Bartoszewski is – a lengyel nemzeti harc és mártíromság emlékét őrző tanács elnöke is lesz. Érdekesség, hogy ennek az állami intézménynek a végrehajtói feladatokért felelős vezetői posztját 2010-ig a szmolenszki katasztrófában elhunyt Andrzej Przewoznik töltötte be, akinek jelentős érdemei voltak a lengyelországi magyar katonasírok felkutatásában is.

A közel 100 ezer fős Anders-hadsereg a második világháború alatt a szövetségesek oldalán harcolt az ázsiai, észak-afrikai és európai műveletekben, kitüntetve magát többek között az 1944-es montecassinói csatában. A háború alatt Anders tábornok a száműzetésben élő lengyelek vezetője lett.

Lánya nyugati egyetemeken tanult, humán műveltsége mellett közgazdász diplomát is szerzett. Eddig nem vállalt politikai szerepet.
A nemzetközi párbeszédért felelős új államtitkár azután veszi át a posztot, hogy az Európai Bizottság (EB) az úgynevezett uniós jogállamisági mechanizmus keretében előzetes vizsgálatot kezdeményezett az új lengyel kormány intézkedéseivel – az alkotmánybíróság összetételének részleges megváltoztatásával és a médiareformmal – kapcsolatban. Az EB döntését több német származású uniós politikus Lengyelországot élesen bíráló sajtónyilatkozata előzte meg.