Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A NATO és az EU is elítélte Phenjan kísérleti atomrobbantását

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. szeptember 4. 8:04

Határozottan elítélte a NATO és az Európai Unió az Észak-Koreában szeptember 3-ára, vasárnapra virradóra végrehajtott kísérleti atomrobbantást.

Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára közleményében kiemelte: Phenjan a lépéssel ismét „kirívóan megsértette" az ENSZ Biztonsági Tanácsa által hozott határozatokat.
A NATO-t aggodalommal tölti el Észak-Korea „destabilizáló viselkedése", amely fenyegetést jelent a regionális és a nemzetközi biztonságra – fogalmazott a főtitkár.
A főtitkár felszólította az észak-koreai rezsimet, hogy „azonnali hatállyal, teljes mértékben, igazolhatóan és visszafordíthatatlanul" szüntessék be a kísérleti atomrobbantásokat és rakétateszteket, illetve kezdjenek párbeszédet a nemzetközi közösséggel.

A történtekre Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő is reagált, elfogadhatatlannak nevezve, hogy Phenjan a mostani lépéssel ismételten megsértette nemzetközi kötelezettségeit, ami súlyos veszélyt jelent a térség és a világ biztonságára.
Az Európai Unió üzenete világos: Észak-Koreának fel kell hagynia a nukleáris és más tömegpusztító fegyverek, valamint ballisztikus rakéták fejlesztését szolgáló programjaival, és be kell szüntetnie minden ehhez kapcsolódó tevékenységet – közölte Mogherini.

Később Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is közleményt adott ki, amelyben leszögezte, hogy az EU kész szigorítani szankciós politikáján, illetve a párbeszéd feltétel nélküli újraindítására szólította fel a távol-keleti országot.
Tusk emellett hangsúlyozta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozottabban kell fellépnie, és újabb korlátozásokat kell elfogadnia, ugyanis – mint írta – „a tét már túl magas".

Észak-Korea arról számolt be, hogy sikeresen tesztelt vasárnap egy hidrogénbombát, amelyet fel lehet szerelni az új interkontinentális ballisztikus rakétákra. A sajtónak nyilatkozó szakértők szerint azonban távolról egyelőre nehéz megállapítani, hogy valóban hidrogénbombát teszteltek-e.