Barr: Washington kiutasít 21 szaúdi katonai ösztöndíjast a floridai lövöldözés miatt
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2020. január 14. 17:18Washington kiutasít 21 szaúdi katonai ösztöndíjast a december eleji floridai lövöldözés miatt, amelyet terrorcselekménynek minősített – jelentette be William Barr amerikai igazságügyi miniszter január 13-án, hétfőn Washingtonban.
Sajtóértekezletén a politikus tájékoztatást adott a floridai Pensacolában lévő haditengerészeti támaszponton elkövetett fegyveres támadás nyomozati eredményeiről. Közlése szerint a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bizonyítékot talált arra, hogy az elkövetőt, a helyszínen agyonlőtt szaúdi állampolgárságú Mohamed Száed Alsamránit „dzsihadista ideológia vezérelte", amikor lövöldözni kezdett, meggyilkolva három amerikai tengerészgyalogost.
Szeptember 11-én például egy közösségi médiaoldalon azt írta, hogy „a visszaszámlálás elkezdődött", majd a hálaadás hétvégéjén ellátogatott New Yorkba, a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek áldozatainak emlékművéhez és a Rockefeller Központba is.
A 21 éves Alsamráni a szaúdi királyi légierő tagja volt, és azon az amerikai-szaúdi közös kiképzési programon vett részt, amelynek keretében aktív katonákat képeznek tovább különböző amerikai katonai támaszpontokon. A férfi december 8-án egy jogszerűen vásárolt kézifegyverrel lövöldözött, és a helyi seriff egyik helyettese lőtte agyon.
Az FBI azonnal terrorcselekményként kezdte vizsgálni az ügyet, és Mark Esper védelmi miniszter akkor arra utasította a hadsereg vezetőit, hogy valamennyi amerikai katonai támaszponton szigorítsák meg a biztonsági intézkedéseket.
A szaúdi hatóságok szintén vizsgálatot indítottak, és William Barr hétfőn megerősítette, hogy szoros volt az együttműködés a szaúdi szervek és az FBI között.
Az amerikai miniszter bejelentette: a jövőben szigorítani fogják az amerikai kiképzésre érkező külföldi katonák előzetes átvilágítását. Barr fontosnak tartotta közölni azt is, hogy felkérték az Apple vezetőit, segítsenek a szaúdi férfi két okostelefonjának „feltörésében".
Bár az FBI – nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva – bírósági felhatalmazást is kért ehhez, a nyomozók nem férhettek hozzá a telefonok adataihoz. Az Apple-től független szakértőknek sem sikerült feltörniük a készülékeket.
Az Apple közleményben reagálva hangsúlyozta: a felhőszolgáltatásukban meglévő adatokkal segítették az FBI munkáját.
A sajtókonferencián kérdésre válaszolva William Barr azt hangoztatta: Kászim Szulejmáni likvidálása jogszerű volt, a célzott dróntámadás előtt a Fehér Ház konzultált erről a minisztériummal.
Szulejmáni „legitim katonai célpont" és a dróntámadás „legitim önvédelmi cselekedet" volt – szögezte le az amerikai igazságügyi miniszter.