Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Erősítést küldenek Tikrítbe az iraki biztonsági erők

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. március 19. 13:03

Erősítést küldtek az iraki biztonsági erők Tikrít városába, amelyet már több mint két hete próbálnak visszafoglalni az Iszlám Állam IÁ) dzsihadista szervezettől – közölte március 18-án, szerdán az iraki hadsereg egy magas rangú tisztje.

A dpa német hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó tiszt szerint az erősítés javarészt a kormánnyal szövetséges síita milíciák fegyvereseiből áll, akik már nagy számban elérték a hadszínteret. A forrás szerint az erősítés megérkeztével párhuzamosan megindultak az előkészületek az IÁ elleni végső ostromra.

A Bagdadtól 160 kilométerrel északnyugatra, a Tigris folyó partján fekvő Tikrít visszafoglalására március 2-án indított hadműveletet az iraki hadsereg és a szövetséges milíciák. A 30 ezer harcosnak – akik többségükben az Irán által támogatott síita csoportok tagjai – eddig a városnak nagyjából a felét sikerült ellenőrzésük alá vonniuk, s az iszlamistákat állításuk szerint a belváros egy kis területére szorították vissza. Ugyanakkor az utóbbi napokban megakadt az előrenyomulás, a hadsereg szerint azért, mert az IÁ csapdákkal és aknákkal vette körül a belvárost.

A most érkezett harcosokat a dpa forrása szerint kifejezetten utcai harcokra képezték ki. A különleges erők megkezdték az IÁ által telepített robbanószerkezetek hatástalanítását, hogy hamarosan megkezdődhessen az ostrom – tette hozzá.

Tikrít az iraki fővárost az Iszlám Állam fellegvárának számító Moszullal összekötő stratégiai fontosságú útvonalon található. A hadjárat végső célja a Tikríttől 250 kilométerre északra található észak-iraki nagyváros, Moszul visszaszerzése. Moszul a legnagyobb város, amely jelenleg a szunnita Iszlám Állam kezében van.

Szintén szerdán a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet egy jelentésében azzal vádolta az iraki biztonsági erőket és a síita milíciákat, hogy számos, többségében szunniták lakta települést lerombolt és felgyújtott az IÁ elleni harc során, hogy így álljon bosszút a szerinte a terroristákkal összejátszó helyi lakosságon. Ez a HRW szerint háborús bűncselekménynek minősül.

A szervezet szerint a csapatok elhagyott házakat raboltak ki és gyújtottak fel, és legalább két falut porig romboltak nehézfegyverekkel és robbanóanyaggal.

Az atrocitások tavaly nyáron, Amerli település közelében történtek, és műholdas felvételek szerint legalább 30 falvat érintenek – közölte a szervezet.

Irakban hosszú ideje éles feszültséges vannak a többségben lévő síiták vezette kormány és a kisebbségi szunniták között. Utóbbiak azzal vádolják a vezetést, hogy diszkriminálja és nem veszi figyelembe őket. Megfigyelők szerint a szunniták kormányból való kiábrándultsága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a szunnita IÁ jelentős területeket tudott ellenőrzése alá vonni Irak szunniták lakta részein tavaly nyári offenzívája során.