Francia határőrök ültek a Máltán lezuhant gépen
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. október 25. 14:08Lezuhant egy luxemburgi lajstromozású katonai kisrepülőgép a máltai nemzetközi repülőtéren, legalább öt ember meghalt, a máltai kormány szerint francia határőrök utaztak a gépen – jelentette október 24-én, hétfőn a Times of Malta című napilap honlapja.
A szigetország nemzetközi repülőterét körülbelül négy órára lezárták.
Egy szemtanúra hivatkozva a Times of Malta azt írta: a gép látszólag problémamentes felszállást hajtott végre, emelkedni is kezdett, de hirtelen jobbra dőlt, és egyenesen a földbe fúródott.
„Alig maradt valami a repülőből, csak némi törmelék" – idézi a Times of Malta az egyik szemtanút, aki azt állította, hogy a repülő „talán 10 méterre" tőle csapódott a földbe.
A balesetet senki nem élte túl.
Reptéri források először arról tájékoztatták a Times of Maltát, hogy a repülő dupla légcsavaros, Fairchild Metroliner típusú volt, melyet az Európai Unió határőrizeti ügynöksége (Frontex) bérelt Luxemburgból, és a líbiai Miszrátába tartott. Ezen a típuson a személyzettel együtt maximum 19 ember utazhat.
A Frontex szóvivője, Krzysztof Borowski Varsóban úgy reagált a hírre, hogy a repülőgépet nem a Frontex vezényelte Máltára, majd a Frontex nem sokkal később azt is tudatta, hogy az ügynökség egyetlen munkatársa sem érintett a balesetben.
Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője az egyik közösségi oldalon szintén azt írta: a balesetben egyetlen uniós szakember sem érintett. Közben a máltai repülőtéren katonai források arról számoltak be, hogy a gép utasai egytől egyig francia állampolgárok voltak.
A máltai kormány közleményben tudatta, hogy a repülőgépen öt francia határőr utazott, akik felderítő küldetésen vettek részt.
A francia határőrség immár öt hónapja végzett megfigyelő repüléseket a térségben, a kábítószer- és embercsempészek útvonalait feltérképezendő. A kormányzati kommüniké szerint a pilóták helyi repülésről adtak le repülési tervet, párórás út után vissza kellett volna térniük Máltára, máshol pedig nem terveztek leszállást.
„Hivatalos információk, videofelvételek és szemtanúk, köztük a máltai fegyveres erők tagjainak és hivatásos pilóták beszámolója egyértelműen arra utal, hogy a becsapódás előtt nem történt robbanás a gépen" – tudatta a máltai kormány, amely azt is pontosította, hogy a szerencsétlenül járt repülőgépet az Egyesült Államokban jegyezték be, de valóban egy luxemburgi cég bérelte.
A francia védelmi tárca szintén közleményt adott ki, melyben megerősítik, hogy a gépen lévők a minisztérium számára végeztek felderítő tevékenységet a Földközi-tengeren. Arra is kitérnek, hogy az áldozatok közül hárman dolgoztak a francia védelmi minisztériumnak, ketten pedig a gépet üzemeltető cég munkatársai voltak. A baleset okainak feltárására belső vizsgálat indult.