Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Furgonba rejtett pokolgép robbant a Fülöp-szigeteken

Szöveg: honvedelem. hu / MTI |  2018. augusztus 2. 9:47

Legkevesebb 10 ember meghalt, hét megsebesült a Fülöp-szigeteken egy katonai ellenőrzőpontnál, ahol egy feltételezett dzsihadista működésbe hozott egy pokolgépet egy furgonban: a merénylet a fővárostól 900 kilométerre délre található Basilan sziget székhelyén, Lamitanban történt; a tartomány az Iszlám Állam dzsihadista szervezetnek hűséget fogadott Abu Szajjaf helyi terrorszervezet hátországa – közölte július 31-én a délkelet-ázsiai ország hadserege.

A merénylet helyi idő szerint hajnali 6 óra körül történt, miután az ellenőrzőpontnál megállított terrorista felrobbantotta a robbanószerrel megpakolt furgont, amelyben ült – jelentette ki egy sajtótájékoztatón Edgard Arevalo ezredes, a Fülöp-szigeteki hadsereg szóvivője. A merénylőn kívül a halottak között van egy katona, a – hadsereget támogató milíciákból álló – polgári fegyveres erők (CAFGU) öt tagja, valamint három nő és gyerek, akik CAFGU-tagok hozzátartozói voltak. További hét katona megsebesült, a legfrissebb jelentések szerint állapotuk súlyos. A rendőrség szerint a robbanás egy méter mély krátert okozott több mint három méteres körben. Az előzetes vizsgálatok szerint az 50 méteres hordóba elhelyezett robbanószert ammónium-nitrátból állították elő.

Harry Roque, Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök szóvivője a „lehető leghatározottabban" elítélte a támadást. Elmondta, hogy a hatóságok vizsgálják az incidens körülményeit, és fogadkozott, hogy bíróság elé állítják – mint fogalmazott – ennek az arcátlan támadásnak a kitervelőit.

A merénylet elkövetőjeként egyelőre senki sem jelentkezett, ugyanakkor egy regionális katonai parancsnok, Arnel Dela Vega altábornagy elmondta, hogy gyanújuk szerint a merénylő az Abu Szajjaf tagja volt. A szervezetet egyebek között azzal vádolják, hogy részt vett a szintén déli Marawi 2017 májusában indított ostromában. A településért öt hónapig zajlott harc a szélsőségesek és a kormányerők között, amelyben legalább 1200-an vesztették életüket.