Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Imámoknál tartottak házkutatást Németországban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. február 16. 17:33

Házkutatást tartottak február 15-én, szerdán Németországban muzulmán hitszónokoknál – imámoknál –, akiket kémkedéssel gyanúsítanak a tavalyi törökországi puccskísérlettel összefüggésben.

A német szövetségi legfőbb ügyészség közleménye szerint Észak-Rajna–Vesztfália és Rajna-vidék–Pfalz tartományban razziáztak, négy muzulmán egyházi személy lakását kutatták át.

Azzal gyanúsítják őket, hogy adatokat gyűjtöttek az amerikai száműzetésben élő Fethullah Gülen vallási mozgalmának híveiről, és kémkedésük eredményéről jelentést tettek a kölni török főkonzulátusnak.

Jogsértő tevékenységük alapja a török vallásügyi hivatal (Diyanet) tavaly szeptember 20-án kiadott rendelkezése, amelyben Fethullah Gülent nevezték meg a július 15-i erőszakos hatalomátvételi kísérlet felelősének.

A gyanúsítottak a Török Iszlamista Vallási Intézmények Uniója (DITIB) nevű szervezethez tartoznak, amely mintegy 900 németországi muzulmán közösséget fog össze, és szoros kapcsolatban áll a Diyanettel. Az imámokat is a Diyanet küldi Németországba, fizetésüket Törökországból kapják.

A DITIB-et régóta és széles körben bírálják a német nyilvánosságban, a kritika szerint a szervezet tevékenységében összemosódik a politika és a vallásos kultúra, s Ankara irányítása alatt fő feladata az iszlám egy konzervatív szunnita válfajából és a török nyelvből álló „pántörök" önazonosság, identitás terjesztése és erősítése, illetve Recep Tayyip Erdogan török elnök és pártja, az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) támogatása.

A szövetségi legfőbb ügyészség eljárásával kapcsolatban az észak-rajna–vesztfáliai tartományi kormány a közelmúltban jelezte is, hogy felszámolja az együttműködést a DITIB-bel, ha nem függetlenedik Ankarától, és nem tárja fel a lehető legnagyobb alapossággal a kémkedési, adatgyűjtési botrányt.

A DITIB elismerte, hogy imámok adatokat gyűjtöttek Gülen-hívek ellen, de hangsúlyozta, hogy ezért a Diyanet a felelős. Állásfoglalása szerint a „sajnálatos" esetek egy félreértés, „működési zavar" következményei: az imámok egy olyan Diyanet-rendelkezés alapján „lépték túl hatáskörüket", amely nem vonatkozik az európai országokra.

A 82,8 milliós Németországban nagyjából 4-4,5 millió muzulmán él, túlnyomórészt szunnita törökök, a legtöbben Észak-Rajna–Vesztfáliában.